Odpočinkové Zátiší v novém! O jeho podobě rozhodli občané

Proměněné Zátiší. Foto: Město FM

FRÝDEK-MÍSTEK –  Zátiší ve Frýdeckém lese po proměně výrazně prokouklo. Zvelebení odpočinkového místa navrhli sami občané v anketě v rámci prvního participativního projektu ZAPOJ F-M 2022.  Nově zvelebené místo již hojně navštěvují výletníci.  Oblíbené lesní zákoutí s lavičkami získalo nejvíce hlasů ve veřejné anketě, ve které lidé hlasovali pro jednu z devíti lokalit určených k proměně.

Příjemné posezení pod korunami stromů

Nejprve technické služby odstranily původní a již nevyhovující lavičky a stoly. Podle architektonického návrhu se zapracovanými požadavky občanů pak na místě zabudovali nové posezení, a to stoly s lavicemi. „Přibyly také jednotlivě stojící lavičky, otočené buď do lesa nebo k silnici ke slunění. Nechybí také pohodlné slunící lavice-vlny, které jsou vhodné i na příjemné poležení pod korunami stromů,“ upřesnila hlavní architektka města Lucie Šidlová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nechybí ani  workoutové prvky, tedy jednoduché hrazdy v různých velikostech, na kterých se mohou protáhnout jak děti, tak dospělí. O venkovní posilovnu byl mezi občany obrovský zájem.

Můžete si zacvičit jógu nebo si zajít na piknik

Na místě původní betonové plochy řemeslníci vybudovali dřevěný altánek, který může sloužit k různým účelům. Lidé zde mohou ležet na dece, uspořádat piknik nebo cvičit jógu. Samozřejmostí jsou odpadkové koše na tříděný odpad v jednotném vzhledu s ostatním vybavením a stojany na kola. V přípravě je také úprava dopravního značení na tamní komunikaci. Dojde ke snížení rychlosti  na 30 kilometrů v hodině.

Proměněné Zátiší. Foto: Město FM
Proměněné Zátiší. Foto: Město FM
Proměněné Zátiší. Foto: Město FM

Zvěř stavba neohrozí

Často je zde k vidění lesní zvěř, které se ale stavba  nijak nedotkla. „Cílem proměny odpočinkového místa bylo nabídnout návštěvníkům kvalitní a pohodlné zázemí, ale zároveň zachovat původní ráz lesa a klid tohoto místa,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí Jiří Kajzar.

Je tady druhý ročník proměn!

Občané si vybrali další místo ke zvelebení, kterým je v 2. ročníku ZAPOJ F-M 2023 lokalita nevyužitého nároží u kruhového objezdu na třídě T. G. Masaryka. Po plánovacím dni, na kterém občané sdělili své nápady, nyní vystoupí s konkrétním návrhem proměny architekt. Veřejnost si návrh může prohlédnout na místě a zároveň jej také připomínkovat ve čtvrtek 8. června od 14 do 17 hodin.