Nahlédněte pod pokličku historie Ostravy. Blíží se Mezinárodní den archivů. Čeká vás bohatý program

Archiv města Ostravy. Foto: Jiří Zerzoň

OSTRAVA –  Představte si, že byste mohli otevřít historický dokument, a nahlédnout tak do dávné historie. Bohatství starých dokumentů, které jsou ukryté v ostravském archivu, můžete poznat v rámci Mezinárodního dne archivů. Archiváři města Ostravy přichystali pro návštěvníky bohatý program. Veřejnost se tak může více dozvědět z historie města, ale nahlédne i do práce archivářů, a to nejen v Ostravě.

Na co se můžete těšit?

Návštěvníky čeká exkurze po archivu a jeho depozitářů, nahlédnou i do míst, kde se běžně pohybují pouze archiváři. Zájemce čeká také prohlídka knihařské dílny i proces výroby pečetí. „Lidé mohou zhlédnout dále výstavu v badatelně ke stému výročí vzniku archivu, které letos  instituce oslaví,“ sdělila mluvčí města Ostravy Gabriela Pokorná. Zajímavé informace nabízí i archivní výstava, věnovaná osobnosti Jana Prokeše, jehož 150. výročí narození si letos Ostrava připomíná.

Mezinárodní den archivů  se koná napříč republikou, stejně jako například známější muzejní noci. Program je připraven v době od 8:00 do 16:00 9. června 2023 v budově Archivu města Ostravy na Špálově ulici 19 v Ostravě-Přívozu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Proč jsou dobové dokumenty tak důležité

Dobové dokumenty jsou nedílnou součástí kulturního dědictví společnosti a jako takové mají výjimečnou roli. Nezastupitelný význam těchto paměťových institucí je zřejmý v mnoha směrech. První ostravský archivář Alois Adamus shrnul význam instituce následovně: „Dobrý archiv je zlatým klíčem k minulosti kraje, je pramenem jeho poznání.  Archivy jsou základem k dějinám osídlení kraje, rozdělení půdy, místopisu, sociálních, národopisných poměrů, poplatní síly lidu a tak dále.“

Archiv sídlí v novobarokní budově bývalé přívozské radnice, která je vystavěná dle projektu vídeňského architekta Camilla Sitteho a je zapsána do seznamu národních památek. Archiv města v ní sídlí od roku 1960.