Jak dopadly nápady pro Opavu? Realizovat se bude více projektů!

Foto ilustrační: Pixabay

OPAVA – Letošní nápady pro Opavu, byly velmi žhavým tématem diskuzí na sociálních sítích. Nápady pro Opavu jsou součástí participativního rozpočtu, který dává lidem možnost podílet se na tváři a rázu svého města. V minulosti lidé byly zvyklí, že mohou hlasovat pro dva projekty ve dvou kategoriích, letos se hlasování smrsklo pouze do jedné kategorie, kde mohli hlasovat jen pro jeden nápad. Lidé často kritizovali to, že v hlasování se objevily i nápady, které nápady podle jejich mínění úplně nebyly, a měly by spíše patřit do oprav majetku města.

Sedmý ročník Nápadů pro Opavu čítal celkem šest nápadů. Lidé mohli přihlásit projekt v maximální výši 750 tisíc korun. Hlasování probíhalo opět pomocí online formuláře, od 1. 6. 2023 do 14. 6. 2023.  Město na nápady ze svého rozpočtu vyčlenilo 1,5 milionu korun. „Mám radost z toho, že i v této ekonomicky složité době zastupitelé podpořili náš návrh a na Nápady pro Opavu půjde stejná částka jako před rokem,“ sdělil před zahájením  náměstek primátora Pavel Meletzký.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jak to dopadlo

S nižším počtem předložených nápadů udělilo svůj hlas také méně hlasujících, než v předešlých ročnících. Celkem lidé rozdělili 852 platných hlasů mezi 6 nápadů.

Vítězným nápadem je Modernizace minigolfu v Městských sadech, který získal 213 hlasů. V těsné blízkosti se umístil nápad Stezka dovednosti se 199 hlasy a na třetím místě se umístil nápad Vymezení a vybavení plochy pro konání bleších trhů, který získal 166 hlasů. Realizace se dočkají hned první dva nápady, jelikož se oba vejdou do vyčleněné částky 1,5 milionu korun. Nápady by se měly realizovat do konce roku 2024.

Tabulka: Statutární město Opava

Modernizaci minigolfu v Městských sadech předložila Anna Křempková. Předkladatelka navrhuje zmodernizovat minigolfový areál.  Minigolfový areál má dohromady 18 drah. V případě vítězství nápadu, bude realizována pouze jeho část. Kromě opravy minigolfových drah by došlo také k částečné opravě dlažby, a město by tak získalo příjemný prostor pro trávení volného času.

Foto: Anna Křempková

Stezku dovedností předložil Tomáš Havlica. Předkladatel navrhuje vytvoření hřiště pro děti ve věku od 3 do 10 let na oblíbeném místě v centru Vávrovic. Hřiště pomůže dětem rozvíjet rovnováhu, orientaci v prostoru, koordinační a silové schopnosti. Zkrátka se na hřišti děti zabaví a rodiče si odpočinou.

Foto: Tomáš Havlica