Kvůli podvodnému emailu přišly o 170 tisíc. Myslely, že jim jej zasílá banka

Foto ilustrační: Pixabay

FRÝDEK- MÍSTEK – Myslely si, že jim píše banka, a tak s důvěrou klikly na odkaz, který jim „přistál“ v mailu. Jednalo se bohužel o podvodné emaily. Podvodníci dvěma ženám odčerpali z účtu nemalé peníze. Případy se zabývají policisté z Frýdku-Místku.

V prvním případě obdržela žena email, o kterém se domnívala, že je od její banky. „Stálo v něm, že pokud nepotvrdí aktualizaci svých bankovních údajů, nebude mít dočasně dostupné některé funkce na účtu,“ sdělila mluvčí policie Kateřina Kubzová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podvodný odkaz

Následně klikla na odkaz v podobě tlačítka „potvrdit nyní“. Proklikem se dostala na stránky, které působily jako internetové bankovnictví. Žena s důvěrou vyplnila své přihlašovací údaje, které následně potvrdila ještě kódy, jež obdržela prostřednictvím SMS zpráv. V ten moment, si však na účtu všimla pohybu peněz, a pojala podezření, že půjde o podvod. Rozhodla se zajít na pobočku banky, kde jí účet zablokovali. Mezitím bohužel přišla o víc jak 30 tisíc korun. Níže se můžete podívat, jak takový podvodný odkaz vypadá.

Foto podvodného mailu: PČR

Přišla o 140 tisíc!

U druhého podvodu probíhalo vše velmi podobně. Žena se za pomocí podvodného odkazu přihlásila do svého bankovnictví. Následně ji přišla SMS zpráva, že má aktivovanou bankovní aplikaci. „V následující zprávě obdržela informace o navýšení limitu na platební kartě. Poté už ženě nefungovalo přihlášení do internetového bankovnictví, proto telefonicky kontaktovala svou banku, která jí zablokovala účet i platební kartu,“ popisuje druhý podvod Kubzová. Mezitím už pachatel stihnul provést prostřednictvím platební karty dvě neoprávněné platební transakce v celkové výši přes 140 tisíc korun.

Policisté varují

Kubzová závěrem doplnila, že policisté apelují, abyste věnovali maximální pozornost při obdržení jakékoliv emailové korespondence, která vypadá jako mail od vaší banky. Především si zkontrolujte adresu odesílatele, a to nejen jak se zobrazuje její název, ale také si ji rozklikněte. Zjistíte tak skutečnou emailovou adresu. U podvodných emailů bývá mnohdy nesrozumitelná. Do internetového bankovnictví se přihlašujte pouze přes oficiální stránky, nikdy ne přes odkazy. Při obdržení emailu s podezřelým obsahem neklikejte na odkazy či přílohy, informace si ověřte přímo u své banky.