Chtěl vydělat rychle peníze. Zaručil se za to Leoš Mareš. Bohužel to byl podvod

Foto ilustrační: Pixabay

OSTRAVA – Falešné reklamě naletěl důvěřivý šestatřicetiletý muž. Vidina toho, že snadno získá peníze, byla opravdu lákavá. V reklamě, která nabízela výdělek peněz figuroval moderátor Leoš Mareš, a tak se poškozenému zřejmě zdála dost důvěryhodná. Nechal se zlákat „snadným výdělkem s lákavým textem a přišel o 200 tisíc korun.

Poškozený kriminalistům z Ostravy- Vítkovic uvedl, na konci března letošního roku brouzdal po internetu, když ho na Facebooku upoutala reklama od známého zpěváka. Garantoval, že zná způsob, jak  rychle vydělat těžké peníze.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Klikl na podvodné stránky

Poškozený na odkaz klikl a zobrazil se článek. Poté se mu v internetovém prohlížeči otevřela stránka s názvem corporationonex.top, kde spatřil nabídku k investování peněz. „Nejspíš mu vůbec nepřipadalo zvláštní, že za investované peníze nabízí zvýhodnění až třicet pět procent z celkové investované částky za měsíc. Jen do několika minut poškozený přijal hovor. Volající následně muže vybídl, aby se zaregistroval a poslal mu odkaz i s heslem na e-mail,“ sdělila mluvčí policie Eva Michalíková.

Kontaktovala ho falešná makléřka

Po vyplnění údajů se zobrazila nabídka minimálního vkladu 250 Eur, což byla podmínka registrace. Netrvalo dlouho, a přes WhassApp ho kontaktovala žena, která se představila jako Irena. Seznámila ho s tím, že je jeho makléřka a domluvili se na telefonickém kontaktování, s tím, že mu podrobněji popíše možné investice. Poté mu zaslala odkaz, do kterého měl nahrát své údaje, občanský průkaz a fakturu od mobilního operátora. Tvrdila, že takto si ověří jeho totožnost.

Ještě v ten den poškozený provedl první investici ve výši 250 Eur. „Podle výpisu z internetového bankovnictví zjistil, že peníze byly převedeny na čínskou měnu Yuan,“ popisuje dále podvod Michalíková.

Podvodnice jo měla pěkně v hrsti

Další dny zůstával poškozený muž ve stálém kontaktu s makléřkou Irenou. Podvodnice mu uvedla, že investice do 10 tisíc Eur dělá automat, ale investice převyšující tuto částku už má na starosti ona, a přinesou mu s vyšší výnos.

Muže přesvědčovala a naléhala, aby investice zvýšil, což se jí nakonec podařilo. Podvedený ze svého účtu poslal 60 tisíc korun. Na zaregistrované stránce po celou dobu sledoval zhodnocení svých peněz, kde viděl, že je v plusu a rostou mu zisky. Viděl, že dochází ke zhodnocení peněž až o 35 Euro denně, proto zřejmě věřil, že zbohatne. „Muži s největší pravděpodobností v tu chvíli ani nedošlo, že stránka je pouze fiktivní, a investované peníze už zřejmě nikdy neuvidí,“ popisuje pokračující podvod Michalíková.

Udržovala ho v iluzi, pak se přestala ozývat

Makléřka Irena ještě pocit zbohatnutí umocnila tím, že poškozenému zasílala tabulky, kde viděl, kolik vydělal. Poškozený dále u výslechu uvedl, že čím více měl investovat, tím větší měl mít zisk. Vše došlo tak daleko, že si vzal úvěr na částku 140 tisíc korun a peníze investoval. Ve chvíli, kdy chtěl peníze z investic vybrat, nastal u „makléřky“ Ireny obrat. Nejdříve mu nedoporučila peníze vybrat, a radila mu, ať počká. „Poté byla sprostá a nakonec se úplně odmlčela. Muži tak po dvou měsících došlo, že se stal obětí podvodného jednání a přišel o více jak dvě stě tisíc korun. Poté vše oznámil na policii,“ uzavřela Michalíková.

Takto vypadá  podvodná reklama. Foto: PČR
Podvodná reklama s premiérem Petrem Fialou. Foto: PČR

Základní rady, jak nenaletět

Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, koho neznáte a zcela mu nedůvěřujete.

Pamatujte si, že pachatelé dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.

Jedním ze základních pravidel je nikdy nikomu nesdělovat hesla k internetovému bankovnictví.

Na podezřelé SMS zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala.

Pokud jste falešnému podvodníkovi naletěli, ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování on-line bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů. Vše okamžitě ohlaste na policii.