Domov Slunečnice, kde docházelo k týrání seniorů, má novou ředitelku

Foto: Magistrát města Ostravy.

OSTRAVA – Kontroverzní domov Slunečnice, kde docházelo k týrání seniorů, bude mít novou ředitelku. Bývalý ředitel domova Radek Baran po 23 letech skončil v jeho vedení. Rezignoval 31. března 2023.  Nahradila ho Kateřina Dostálová.

Korunní svědkyně si vzala život

Důvodem jeho odchodu jsou osobní důvody. Na problematické zacházení se seniory v domově upozornil v roce 2019 investigativní pořad serveru Seznam Zpráv s názvem Ve stínu Slunečnice. Podle Seznam Zpráv na problematické zacházení se seniory upozornila ředitele v březnu 2019 tehdejší pečovatelka Gabriela Lhoťanová, která byla korunní svědkyní v celé kauze. Žena si bohužel vzala život. O její smrti informoval na sociální síti její manžel v květnu. Soud i přes její smrt bude pokračovat, jak uvedl Blesk, který také přinesl informace o sebevraždě ženy. Svědkyni měla v lese najít žena, která byla na procházce se psem.

Podle serveru Blesk měla být hlavní svědkyně terčem vyhrožování ze strany dalších pracovnic domova. V kauze jsou obžalovány dvě pečovatelky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Do doby nástupu nové ředitelky řídil domov Michal Mariánek, který je současně také ředitelem Domova Iris v Mariánských Horách. „Ve výběrové komisi vedle zástupců města a odborníků z dané oblasti působila i psycholožka, která se všemi přihlášenými kandidáty předem hovořila a ověřovala úroveň jejich připravenosti pro výkon funkce ředitele domova Slunečnice. Jedním z požadavků, na jejichž základě komise doporučila nejvhodnějšího kandidáta, bylo i předložení koncepce uchazečů o jejich představě řízení této organizace,“ sdělil náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Kdo je nová ředitelka

Kateřina Dostálová je úspěšnou manažerkou, která rovněž působila i ve vedoucí pozici neziskové organizace poskytující sociální služby. Byla taktéž ředitelkou Úřadu regionální rady, vedoucí odboru evropských projektů na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje. Zkušenosti má i ze soukromé sféry.

Mediální snahy o poškození domova

Podle náměstka Pražáka prošel domov rozsáhlou rekonstrukcí v letech 2003–2006. Dále uvedl, že i přes mnohaleté účelové mediální snahy o jeho poškození se řadí k domovům s velice vysokým odborným hodnocením kvality poskytovaných služeb i celkové úrovně prostředí. Podle jeho slov mají senioři vysoký zájem o umístění do domova.

Celková kapacita domova je 395 lůžek, z toho 190 lůžek pro sociální služby domov pro seniory a 205 lůžek v rámci sociální služby domov se zvláštním režimem.