Letní grilování. Aby bylo požitkem pro chuťové buňky, a ne trestem pro tělo. Co je dobré vědět

Zdroj: pixabay.com

Mnozí z nás si léto bez grilování nedokážou představit. Vůně grilované pochoutky mísící se s vůní dřeva je prostě neodolatelná. K tomu většinou patří setkání s přáteli a nějaká ta sklenka vína nebo panáček něčeho silnějšího. Naše duše spokojeně jásá, ale co naše tělo? Rozhodně to nemusí být tak zlé, jen je dobré držet se některých rad.

Jsou i horší způsoby než grilování

Odpůrce grilování můžeme uklidnit tím, že existují ještě škodlivější úpravy masa, než je grilování. Jednoznačně zde patří smažení. Některé zdroje uvádějí také pečení a restování. Hodně záleží na tom, jak grilujeme a jak často grilované pokrmy konzumujeme.

Bakteriím se nelíbí pravidlo oddělené kuchyně

V horku se daří výborně nejrůznějším bakteriím, které dokážou náš zažívací systém skvěle rozhodit, v horším případě i způsobit táhlá onemocnění. Nejradostněji se nežádoucí mikroorganismy množí v syrovém mase. To musíme tedy uchovávat v chladu. Pokud ho máme naložené v marinádě v lednici, musí být v uzavřené nádobě, aby se ostatní potraviny nekontaminovaly vzduchem. Většinou všichni znají pravidlo oddělené kuchyně, tj. na krájení syrového masa musíme použít jiný nůž a prkénko než na krájení ostatních potravin. Méně však dbáme na to, že opečené maso již také nesmí přijít do styku s nožem, s kterým jsme ho krájeli za syrova či mašlovačkou, kterou jsme ho v průběhu pečení potírali a kterou jsme namáčeli do marinády, v níž bylo dříve syrové maso.

Kdy vzniká nejvíce rakovinotvorných látek

Grilovaní masa je považováno za nebezpečné zejména kvůli vzniku karcinogenních látek. Ty vznikají dle vyjádření dTestu jednak při úpravě masa za vysokých teplot (HCA –  heterocyklické aminy) a dále pak při hoření dřeva nebo rozkladem tuku, který za vysoké teploty odkapává z grilovaného masa na rozžhavené uhlí. Je-li tedy maso vystaveno přímo na plameni, zejména při teplotě nad 400 °C, dochází ke vzniku PAU přímo na povrchu potraviny.

Z těchto důvodů se doporučuje grilovat maso libovější a tak, aby plamen „neolizoval“ maso. Právě díky druhému důvodu v současnosti stoupá zájem o tzv. grilovací kameny. Na rozdíl od klasických grilovacích roštů nedochází k nežádoucímu odkapávání tuku do ohně.

Jak grilování urychlit

Zkrátit dobu grilování můžeme naložením masa do marinády (nejlépe s vysokým podílem bylinek, aby také prospěla našemu zdraví) nebo tím, že si jej již doma tepelně předpřipravíme, např. jemně podusíme. Druhý způsob využívají často lidé s trávicími problémy.

Dopřejte si koření i víno

Málokdo by jedl grilované maso či pouhý opečený špekáček jen tak. Automaticky si k němu vezmeme alespoň hořčici. A děláme dobře. Bylinky a koření z něj připravené (např. česnek, majoránka, oregano, šalvěj) mají díky obsahu flavonoidů schopnost snížit dopad nebezpečných karcinogenních látek na náš organismus. Podobně účinkuje také např. zelenina, kvalitní zelený čaj, víno či pivo.

Grilujte s rozumem

Grilování by mělo být chápáno jako menší zahradní slavnost, nikoli jako běžný způsob stravování. Pokud budeme „žhavit“ gril pravidelně každý pátek a sobotu večer, prokážeme sami sobě spíše medvědí službu. Jedním z nežádoucích efektů bude zákonitý růst naší hmotnosti a zdeformování našich tělesných proporcí. Grilování totiž málokdy skončí jen u malého plátku masa a kupy zeleniny. Většinou se najíme do sytosti, či k rovnou k prasknutí. Rovněž netýráme své tělo nedostatkem alkoholu. Navíc takto zpravidla konáme do pozdních večerních hodin, načež své grilovačkou zmožené tělo a přeplácaný žaludek uložíme do postele. A věřte, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Budeme odměněni nějakým kilem navíc a možná také trávicími problémy.