V Porubě vyroste další parkovací dům. Stát bude za Domem kultury Poklad

Foto: Platforma Architekti

OSTRAVA-PORUBA – Za Domem kultury Poklad vyroste již druhý parkovací dům. Nová parkovací budova bude mít 64 parkovacích míst. Stavět se začne v červenci 2023. Zhotovitel stavby si místo k zahájení stavby převzal dnes v pondělí 10. července. První parkovací dům stojí na místě od srpna 2022 a pojme 74 vozidel. Nový vzhled má také přilehlý park. Revitalizace se dočká i park u ulice Čs. exilu.

První parkovací dům již stojí

První parkovací dům sousedí s Domem kultury Poklad. Horní patro dvoupodlažního parkovacího objektu je otevřené,  se zídkou vysokou 1,1 metru. Nad plochu vystupuje konstrukce krytého schodiště. Spodní podlaží budovy je rovněž otevřené. Výstavba obou parkovacích domů probíhá v návaznosti na rekonstrukci kulturního domu. Oba objekty jsou koncipovány tak, aby nenarušovaly vzhled historické budovy, která je památkou. „Další parkovací místa budou k dispozici opět v centru Ostravy, pod objektem Nové Lauby,“ sdělil náměstek primátora pro investice a dopravu Břetislav Riger. Celkové náklady na druhý parkovací dům jsou 39 milionů korun. Stát by měl za 35 týdnů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Park v okolí Domu kultury Poklad prohlédl, promění se i další

Prohlédlo také samotné okolí kolem kulturního domu. Revitalizací prošel přilehlý park. Lidé v něm najdou fontánu Vladislava Gajdy, která byla v minulosti na Masarykově náměstí. „Po výstavbě druhého parkovacího domu má městský obvod Poruba v úmyslu proměnit také další část parku přiléhajícího k ulici Čs. exilu, který by měl sloužit k aktivnímu odpočinku. Prostor nabídne lidem vskutku rozmanité možnosti trávení volného času, a stane se tak jistě vyhledávaným místem,“ doplnila  starostka městského obvodu Poruba Lucie Baránková Vilamová,

Od března letošního roku může veřejnost využívat také 155 parkovacích míst takřka v centru města, pod budovou Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví Ostravské univerzity. Pokračuje výstavba parkovacího domu u městské nemocnice s kapacitou 465 míst k parkování. V různých fázích přípravy jsou také projekty parkovacího objektu za katedrálou nám. Msgre. Šrámka i parkovacího domu u krajského úřadu. Nový parkovací dům stojí od června 2023 také u ZOO Ostrava.

Dům kultury Poklad je kulturní památkou z konce 50. let 20. století s dochovanými původními prvky a je nedílnou součástí urbanismu Poruby.