SOS z Krevního centra Fakultní nemocnice v Ostravě. Máme obrovský nedostatek krve

OSTRAVA – Krevní centrum Fakultní nemocnice se v těchto dnech potýká s obrovským nedostatkem takřka pro všechny skupiny. Enormní spotřeba krve je způsobená vyšším počtem prázdninových úrazů, a s tím spojených operací.

Krevní centrum proto naléhavě žádá všechny pravidelné dárce, ale třeba i možné prvodárce, aby jim krev darovali. Prvodárci mohou přijít bez objednání. Ti, kteří už registrovanými dárci jsou, si mohou konkrétní den a čas odběru zarezervovat na bezplatné lince 800 260 004, nebo přes e-mailovou adresu krevni.centrum@fno.cz, popřípadě využít online objednávkového systému na https://kceobj.fno.cz. „K dispozici máme čtyři sta čtyřicet transfuzních přípravků. Potřebujeme jich ale ideálně o dvě stě více. Složitá situace je i na Urgentním příjmu,“ sdělila primářka Krevního centra FN Ostrava  Zuzana Čermáková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V pohotovostních lednicích jsou aktuálně jen čtyři vaky s krví 0 Rh negativní, kterou mohou lékaři použít pro kteréhokoliv pacienta. Běžně jich mají k dispozici osm. „Denně vydáme okolo padesáti až šedesáti jednotek krve. Například v pondělí jich od nás odešlo devadesát devět,“ komentuje dále kritickou situaci Čermáková.

Více požadavků než obvykle  přichází  i z lůžkových oddělení jako jsou Kardiochirurgické centrum, Klinika onkologická a hematoonkologie.  Svoji roli samozřejmě v létě hraje i výrazně nižší počet dárců, jelikož lidé jsou na dovolené.