Ve Fakultní nemocnici přišli na to, jak odbourat strach u dětí. Pomohou virtuální brýle

Foto: FNO

OSTRAVA – Na světě snad nenajdete dítě, které by se nebálo ošetření u lékaře. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě, teď přišli s převratnou novinkou. Strach dětským pacientům pomáhají odbourávat speciální virtuální brýle, které je přenesou do příjemnějšího prostředí. Díky nim se projdou třeba v lese, po mořském dně anebo navštíví vesmírnou stanici.

Pomohou při převazech

Brýle začali používat na Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie, kde je zdravotnický personál využívá například při převazech. Vrchní sestra popáleninového oddělení Ludmila Vidlářová řekla, že je malé pacienty potřeba rozveselit: „Děti vědí, že je čeká něco nepříjemného. Jejich reakce bývá bouřlivá, brání se nám, volají rodiče a podobně. Pokud by myslely na něco jiného, odbouráme tyto negativní reakce.“ Dodala, že virtuální realita by mohla zdravotníkům výrazně pomoci.

Foto: FNO

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ocitnou se na příjemném místě

Vrchní sestra Vidlářová nám sdělila, že moderní technika odvede děti z vyšetřovny, kde výkon probíhá. Pomyslně se odeberou na příjemnější místo, čímž se nebudou soustředit na něco, co je pro ně nepříjemné. Zároveň doplnila, že sestřičky se vždycky snažily využít různé techniky, které měly děti uklidnit. „Většinou se snažily navázat nějaký druh rozhovoru. Vykládaly jsme dětem různé příběhy, a zkoušely také maňásky. Některé byly úplatné za odměnu v podobě hračky nebo sladkostí,“ popsala závěrem práci s malými pacienty Vidlářová. Zařízení, stejně jako software a programy dostala nemocnice darem.