Klienti Charity Opava vyrobili nášivku humanitární organizace, která pomáhá na Ukrajině. Volodymyr Zelenskyj ji dostal darem

Foto: Charita Opava

OPAVA –  Klienti Charity Opava vyrobili nášivku humanitární organizace Koridor UA, která pomáhá lidem v nejvíce ohrožených oblastech válčící Ukrajiny. Nejedná se v žádném případě o náhodu. Vedoucí kompletační a kreativní dílny Tomáš Rychlý je totiž zároveň dobrovolníkem zmíněné organizace. Není však zdaleka jediným opavským dobrovolníkem, který humanitární organizaci pomáhá. Dárek se prezidentovi Ukrajiny podařilo předat při návštěvě České republiky, kterou doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

Dárek ukrajinský prezident obdržel v Senátu

Kromě toho, že Rychlý zprostředkoval zakázku nášivek pro humanitární dobrovolníky, ve volném čase působí jako řidič, který vozí na Ukrajinu humanitární pomoc. Ve čtvrtek 6. července, přijímal prezident Petr Pavel prezidenta Zelenského na Pražském hradě. Návštěvě věnovala ČT 24 mimořádné vysílání, kam pozvolala také ředitele Koridoru UA Matouše Bláhu. „V televizi jsem se potkal se senátorem Jiřím Růžičkou, a protože jsem věděl, že se má v sobotu s prezidentem Zelenským potkat, požádal jsem ho, zdali by mu nepředal naši nášivku. Vím totiž, že prezident Zelenskyj tyto věci sbírá,“ popisuje cestu nášivky k ukrajinskému prezidentovi Bláha.

Nášivka, kterou dostal Zelenskyj darem. Foto: Charita Opava

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Senátor svůj slib dodržel a nášivka pocházející z charitních chráněných dílen byla jediným dárkem, který ukrajinskému prezidentovi předal. „Jsem hrdý na to, jak naše země pomáhá Ukrajině a mimořádně si cením práce dobrovolníků, kteří přímo na Ukrajině působí už více než rok. Z Koridoru UA mě požádali, abych prezidentu Zelenskému předal jejich nášivku. Měl opravdu radost,“ napsal Jiří Růžička na Twitteru.

Organizace Koridor UA sbírá humanitární zásoby, které nákladními auty průběžně vozí na různá místa na Ukrajině. Matouš Bláha ji vybudoval bezprostředně po napadení Ukrajiny ruskými vojsky. Za více než rok existence rozdistribuovala stovky tun pomoci do Oděsy, Mykolaivu, Chersonu a dalších míst.

Organizaci pomáhají i dobrovolníci z Opavy

Mezi dobrovolníky působí celá řada mladých lidí z Opavy, kteří dnes studují na různých vysokých školách v Brně. Patří mezi ně i Daniel Rychlý, syn vedoucího charitní kompletační dílny Tomáše Rychlého. „Táta nejen že zařídil výrobu nášivek, které nyní nosí všichni naši dobrovolníci na Ukrajině, ale zároveň začal jako řidič vozit humanitární pomoc na ohrožená místa,“ vysvětluje Daniel Rychlý.

Koridor UA byl již dvakrát hostem opavského festivalu Slunovrat, který uspořádal dvě besedy s Matoušem Bláhou a na svém desátém ročníku koncem června festival poskytl organizaci zdarma místo na propagační stánek.

Organizace Koridor UA na festivalu Slunovrat. Foto: Charita Opava