Sandra Szczurová maluje kvůli nemoci ústy. Momentálně jede se svým týmem cyklistickou štafetu, díky které získá peníze na rehabilitace

Foto: Facebookové stránky Moravskoslezského kraje

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ –  V těchto dnech právě probíhá speciální cyklistický maraton s názvem Metrostav handy cyklo. Štafeta čtyř a osmičlenných týmů s jedním handicapovaným členem, objede během 111 hodin Českou republiku po trase dlouhé 2222 kilometrů. Projekt s účastí handicapovaných cyklistů má za cíl ukázat, že sport a pohyb je tu pro každého a může být dostupný všem. Na určených místech se navíc na pár kilometrů k projíždějícímu maratonu může připojit každý. Moravskoslezský tým letos podpoří Sandru Szczurovou, která je na vozíčku kvůli roztroušené skleróze. Za ujetý maraton získá tým peníze, které pomohou Sandře v jejím životě.

Štafeta v čele s handicapovaným

Každý tým má ve svých řadách minimálně jednoho člena s handicapem. „Na cestu se zdravými sportovci se tak vydávají i vozíčkáři, lidé s amputacemi nebo jiným pohybovým postižením,“ říká předseda organizace Cesta za snem Heřman Volf, která maraton pořádá.

Letos se do maratonu zapojil také tým z Morvskoslezského kraje, který svou jízdou pomůže své člence Sandře Szczurové, která se kvůli roztroušené skleróze ocitla na vozíčku. Peníze, které tým za ujede kilometry v rámci závodu získá, použije Sandra na rehabilitace. Jejím velkým koníčkem je malování. Dříve dokázala malovat rukama, ale její stav se natolik zhoršil, že nyní dokáže malovat jen ústy, a i to jí činí velké problémy. V týmu je ředitel úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza a pracovník úřadu Jiří Zdrálek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Připojit se k nim můžete dnes ve středu 26. července ve 20:00 večer i vy! „Sraz je zastávce Lešná, Perná, farma ZD. Předchozí registrace není nutná, můžete jet sami, ve skupině, nebo s dětmi,“ informoval Moravskoslezský kraj na svých facebookových stránkách.

Foto: Facebookové stránky Moravskoslezského kraje
Foto: Facebookové stránky Moravskoslezského kraje
Foto: Facebookové stránky Moravskoslezského kraje

V Praze se začíná, a také končí

Metrostav handy cyklo maraton odstartoval v úterý 25. července od Löwitova mlýna v Praze. Na start se postavilo celkem 20 týmů, kteří se vydali na pětidenní non-stop jízdu vedoucí průjezdními body umístěnými ve všech 14 krajích. Týmy maratonu vyrazily z Prahy mezi osmou ranní a dvanáctou dopolední.

Zpátky do cíle se budou týmy vracet v průběhu pátku a soboty. Čas návratu totiž záleží na zvolené strategii a nasazení jednotlivých týmů. Jako jedni z prvních pojedou cyklisté po nově dokončené lávce na ostrov Štvanice, která spojuje Holešovice a Karlín, kde na ně bude čekat primátor města Prahy Bohuslav Svoboda.

Každý rok je jiné téma

Každý rok má Metrostav handy cyklo maraton své téma. Loni to byly rozhledny, před tím vodní díla a letos jsou to významné české osobnosti. Každý průjezdní bod je tak v místě, které je spojené s některou z vybraných osobností. Maraton díky tomu zůstává pestrý i pro týmy, které se nezřídka účastní pravidelně již několik let. Díky unikátnímu konceptu obdržel Metrostav handy cyklo maraton v minulém roce ocenění od Evropské komise EU Sport Awards #BeInclusive v kategorii Celebrating Diversity.