Internetoví podvodníci opět v akci. Muž málem přišel o milion korun. Ženu obrali o více jak 260 tisíc

Foto ilustrační: Pixabay

NOVÝ JIČÍN – Internetoví podvodníci se opět pokusili okrást muže a ženu o peníze. Jejich první vyčíhnutá oběť, tedy muž, zavčasu zpozoroval, že může jít o podvod, a o peníze, tak nepřišel. Podobné štěstí již neměla podvedená žena, kterou připravili o více jak 260 tisíc.

Sjednal jste si úvěr v Liberci

Muž, kterého si podvodníci vybrali jako svoji oběť, vše v červenci nahlásil policii. Popsal, jak k plánovanému podvodu mělo dojít. „Telefonicky jej kontaktovala neznámá žena, která se vydávala za pracovnici banky, a muži sdělila, že mu volá proto, aby spolu projednali úvěr, který sjednal v Liberci,“ sdělila komisařka Pavla Procházková. V této části muž zpozorněl. Žádný úvěr si totiž nesjednal. Podvodnice s takovou odpovědí zřejmě nepočítala, a tak mu sdělila, že se jedná nejspíš o podvod.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Banda podvodníků se však jen tak nehodlala vzdát. Následoval další telefonát, a to od paní z takzvaného „oddělení bezpečnosti“. Svou oběť přesvědčila k tomu, aby si k zachování peněz sjednal u své banky úvěr v co nejvyšší možné výši, čímž sníží svou bonitu. „Rovněž se mu měl po telefonu ozvat „policista z kriminálního oddělení“, který jej ujistil, že se vše zakládá na pravdě. Muž všemu uvěřil, úvěr si sjednal a dostal vyplaceno téměř milion korun,“ komentuje Procházková.

Po chvíli jej žena z „bezpečnostního oddělení“ měla kontaktovat znovu se sdělením, že peníze musí vložit do jiného bankomatu, než který se nachází v bance, kde si sjednal půjčku. Pokyn přišel muži podezřelý, a tak se rozhodl zamířit na policejní stanici a vše oznámit. „Díky své prozíravosti měl tak muž štěstí a o půjčený milion korun nakonec nepřišel,“ popsala dále Procházková.

Při posledním převodu se hovor přerušil

Podvedenou ženu kontaktoval taktéž „pracovník banky“. Ženy se podvodník otázal, zda dává příkaz k platbě ve výši 34 tisíc, načež mu odvětila, že nikoliv. Falešný bankéř ji navedl ke zřízení rezervního účtu, na který postupně přepošle své peníze. Přitom jí stále opakoval, že je nejdůležitější, aby během převádění peněz nezavěsila. Poškozená pak začala posílat své peníze. Nejdříve poslala částku 6.200 korun, poté následovala platba ve výši 15.200 korun. Bohužel důvěřivá žena uskutečnila ještě další převody ve výši stovek tisíc korun. Při posledním převodu peněz se ale hovor přerušil, údajnému bankéři se již nešlo dovolat zpět a ženě došlo, že ji podvedl. Přišla tak o více jak 260.000 korun.

Policisté u obou podvodů zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za což pachatelům v případě odsouzení hrozí až pětiletý trest.