Nízkopříjmové rodiny mohou požádat o peníze na nový kotel. Co je potřeba udělat?

Foto ilustrační: Pixabay

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Startuje pátá vlna kotlíkových dotací. Nízkopříjmové rodiny mohou nyní při výměně kotle významně ušetřit. Pomoc při žádosti o nový kotel nabízí kotlíková poradna. Zároveň se jedná o poslední finanční příspěvek před začátkem platnosti zákazu provozu kotlů, které nesplňují alespoň třetí emisní třídu.

Kdo jsou nízkopříjmové rodiny

Senioři, invalidní důchodci třetího stupně a občané, kteří pobírají příspěvek na bydlení si mohou o výměnu kotle zažádat. Lze je vyměnit v rodinných domech, bytech v bytových domech, ale i v trvale obývaných chatách. Podmínky pro žádost jsou samozřejmě daleko rozsáhlejší, přečtěte si vše pozorně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Co je potřeba splnit, a udělat

Žádosti krajský úřad přijímá od dnešního dne, pondělí 31. července. Uzavření žádostí je 30. srpna 2023. „Lidé mohou využít i kotlíkovou poradnu, kde jim úředníci z krajského úřadu ochotně pomohou,“ sdělila mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Volejte na číslo 595 622 355, nebo pište na e-mail: kotliky@msk.cz  Poradí vám také v kotlíkové kanceláři A106 v budově krajského úřadu v Ostravě, na ulici 28. října.

Vše stačí vyplnit elektronicky.  Nejprve je potřeba se zaregistrovat, k tomu je zapotřebí mít platnou e‑mailovou schránku (heslo nemusí být shodné s heslem pro přístup do vaší e‑mailové schránky).

Po dokončení registrace se žadatel o dotaci může kdykoliv do aplikace přihlásit a vytvořit novou žádost, nebo může pokračovat ve vyplňování již rozpracované žádosti. Rozpracovanou však může mít pouze jednu. Po vyplnění všech povinných polí (s červenou hvězdičkou) bude možné žádost odeslat. Přílohy se do elektronického tiskopisu nevkládají, ale posílají se vytisknuté poštou.

Pozor na lhůty!

Poté musíte vyplněnou elektronickou žádost vytisknout, nechat ji podepsat žadatelem a spolu s povinnými přílohami (například doložení invalidního důchodu, foto starého kotle a další) ji do 10 pracovních dnů doručit osobně na podatelnu Krajského úřadu na adresu
28. října 117, 702 18 Ostrava, anebo poštou či datovou zprávou (identifikátor datové schránky: 8x6bxsd). Žádosti odeslané od 19. 8. 2024 musí přijít na úřad nejpozději 30. 8. 2024

Kolik peněz můžete dostat

Kromě kotle lze získat i dotaci na tepelné čerpadlo, a to až 180 tisíc korun. Na kotle na biomasu je příspěvek až 130 tisíc korun. Další peníze úspěšným žadatelům přidá kraj a celkem 98 obcí a měst z regionu. Moravskoslezský kraj přispívá částkou sedm tisíc pět set korun, obce od dvou do dvaceti tisíc.

Domácnosti, které nesplňují podmínky jako nízkopříjmové, mohou o dotaci na ekologický zdroj tepla od září žádat v rámci programu Nová zelená úsporám.