Pohřešuji svou přítelkyni, sdělil policii. Doma nechala záhadný vzkaz: Bankovní účet je v nebezpečí

Foto ilustrační: Pixabay

FRÝDEK-MÍSTEK/OSTRAVA – Na policejní stanici se dostavil muž, který uniformovaným sdělil, že pohřešuje svou sedmdesátiletou přítelkyni. Mobil má prý stále obsazený a doma nechala vzkaz se slovy: Bankovní účet je v nebezpečí. V tu chvíli ještě kriminalisté z Frýdku-Místku a policisté z Ostravy netušili, jak zásadně ženě pomohou.

Pohřešuji svou přítelkyni!

Senior celý příběh převyprávěl kriminalistům z Frýdku-Místku. „Dle toho, co jim muž sdělil, pojali podezření, že by se žena mohla stát obětí podvodného jednání takzvaného falešného bankéře. Kriminalisté zjistili, u jaké banky má žena vedený účet a vzápětí také to, že z něj někdo provedl větší výběr peněz, na pobočce v Ostravě,“ sdělila mluvčí policie Kateřina Kubzová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zkušení vyšetřovatelé správně vyhodnotili, že podvodníci nasměřují seniorku k bitcoinmatu, který je v ostravském nákupním centru. Komisař hospodářské kriminality zkontaktoval ostrahu centra. Požádal je o prohlédnutí kamerových záznamů, díky kterým se mu dostalo informací, že v danou chvíli byla u bitcoinmatu skutečně starší žena.

 Mezitím se komisařka analytiky a kybernetické kriminality spojila s policisty z obvodního oddělení Ostrava střed, kteří na místo neprodleně vyjeli. „U bitcoinmatu zastihli ženu, která telefonovala a přitom se do vkladomatu snažila naskenovat z papíru QR kód. Policisté se zjevně rozrušenou ženou navázali kontakt. Sdělila jim, že se snaží zachránit své peníze,“ popsala dramatické chvíle Kubzová.

Hlídka jí sdělila, že se nejspíš stala obětí podvodu, a aby žádné peníze do přístroje nevkládala. Poškozená tak z celkové částky 510 tisíc korun, kterou měla u sebe, stihla do vkladomatu vložit „pouhých“ 25 tisíc korun.

Jak se to všechno událo

Žena posléze vypověděla, že jí v ranních hodinách volal neznámý muž. “Sdělil jí, že se někdo snažil na její jméno vzít úvěr ve výši čtvrt milionu korun. Následně ji telefonicky kontaktovala neznámá žena z údajné bezpečnostní agentury a řekla, že by jí někdo mohl odčerpat peníze z účtu,“ popsala Kubzová výpověď poškozené.

Podvodnice jí sdělila, že pokud chce své peníze ochránit, musí vybrat hotovost na pobočce banky, a to konkrétně v Ostravě. Jako důvod uvedla podvodnice bezpečnostní důvody, dokonce jí přivolala i taxík s tím, že účtenku si má uchovat a následně jí bude proplacena. Žena tedy dojela na pobočku banky, kde vybrala hotovost 510 tisíc korun.

Nebohé seniorce pak další informace telefonicky sdělil neznámý muž. Řekl jí, aby si v nedalekém copy centru nechala vytisknout QR kódy potřebné pro vkládání hotovosti do bitcoinmatu. Poté už podle pokynů volajícího zamířila do nákupního centra, kde do vkladomatu před příjezdem policejní hlídky vložila část peněz. Případ kriminalisté vyšetřují jako podvod a pachatelům hrozí až pětiletý trest.