Frýdecko-Místecké školy zaplnily děti, některé z nich čeká nové vzdělávání i opravená škola

Zahájení školního roku na ZŠ Skalice. Foto: Město FM

FRÝDEK-MÍSTEK- Ve frýdecko-místeckých školách je opět živo. Na děti, které dorazily po dvouměsíčním odpočinku, čekaly pečlivě připravené a vyzdobené třídy. Základní škola ve Skalici je po rekonstrukci, další škola začala vzdělávat podle osvědčeného vzdělávacího programu.

Zrekonstruovaná historická budova ZŠ ve Skalici

Žáci ve skalické jubilejní základní škole dnes v pondělí 4. září vstupovali do zrekonstruované historické budovy. Technické služby budovu s prvorepublikovým charakterem zateplily a obnovily původní fasádu, která již byla na hranici životnosti. „Šlo o dlouholeté potíže s odpadávající omítkou, aplikovala se různá polovičatá řešení, která nevyhovovala. Dohodli jsme se na rozsáhlé rekonstrukci, ať se problém vyřeší jednou provždy,“ uvedl náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architektka a životní prostředí Jiří Kajzar. Jedním dechem dodal, že škola má nové repliky ozdobných prvků, štuky, ozdoby, nápis, vyobrazení českého lva. Nově je na škole také bezbariérový záchod. Řemeslníci brzy dokončí zateplení půdy školy a výstavbu parkoviště u budovy. Zároveň ve škole začala oprava hydroizolace.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Opravená skalická ZŠ. Foto: město FM.
Opravená skalická ZŠ. Foto: město FM.

Vzdělávají se podle programu, který je učí kriticky myslet

Děti na a 2. základní škole v ulici J. Čapka ve Frýdku se začali vzdělávat podle projektu Začít spolu, což je  program, který staví na demokratických principech, děti se učí také kritickému myšlení a zodpovědnému jednání s ohledem na respektování jedinečnosti každého dítěte. Připojily se tak k 1. základní škole a dvěma mateřinkám, kde už vzdělávací program úspěšně praktikují. Jsem rád, že se zavedený projekt rozšířil i do další školy, což je dobrý signál do budoucna. Klademe velký důraz na to, aby naše školy poskytovaly dětem perfektní zázemí a jsme otevřeni inovacím. Stále se snažíme vylepšovat nedostatky. Chceme, aby školáci trávili čas v pohodlném prostředí, které jim umožní plné soustředění se na poznávání a zážitky ,“ řekl primátor Petr Korč, který osobně přivítal žáky na 2. ZŠ a ve Skalici.

Doplnil, že jej velmi mě těší, přítomnost kvalitních pedagogů, kteří děti ve městě vzdělávají. Školy jsou podle Korče na vysoké úrovni a vše zorganizovaly tak, že nebylo nutné odmítnout žádného žáka. Všechny děti se tak mohou vzdělávat ve vybrané škole.

Zahájení školního roku na 2. ZŠ. Foto: Město FM.

Skončily další drobné úpravy škol

Skončila rekonstrukce umýváren u tělocvičen a vybudování nového bezbariérového sociálního zařízení na 2. základní škole, v Mateřské škole Mateřídouška. Opravená je střecha hospodářského pavilonu, v mateřince Sněženka. Zpevněné základy jsou v pavilonu učeben a v Mateřské škole Bavlnářská je opravená kanalizace. V areálu 1. základní školy dostalo „nový kabát“ venkovní schodiště a nová je také kanalizace. Na 5. základní škole se začne příští rok vařit v nově vybavené a zrekonstruované kuchyni. Opravy skončí položením nové podlahy.

Na frýdecko-místeckých základních školách se ve školním roce 2023/2024 bude učit přibližně 481 prvňáčků, celkem se v nich bude vzdělávat odhadem 4563 žáků, přesná čísla budou známá na konci září.