VIDEO: Velký úspěch novojičínských kriminalistů. Za mezinárodní účasti dopadli zloděje trakčního vedení

Foto: PČR

NOVÝ JIČÍN – Kriminalisté z Nového Jičína mohou být na sebe náležitě pyšní. Podařilo se jim konečně odhalit a dopadnout zloděje, kteří od roku 2019 kradli trakční vedení v na jejich území. Rozsáhlé pátrání si vyžádalo mezinárodní spolupráci. Stopy vedly až do Polska. Využili také možnost mezinárodní právní spolupráce, kdy jim pomohla agentura Eurojust z Haagu, která se aktivně podílí na vyšetřování a stíhání závažné přeshraniční trestné činnosti.

Ne a ne je dopadnout, až konečně spadla klec

Kriminalisté už možná ani nedoufali, že by krádeže trakčních vedení, které se na území města odehrály již v minulosti vůbec kdy vyřešili, pachatele ne a ne chytit. Zlom nastal v březnu 2023, kdy zaznamenali další krádež vedení.  Neznámí pachatelé ukradli 1 520 metrů trakčního vedení mezi železničními stanicemi Studénka a Suchdol nad Odrou, čímž způsobili škodu téměř 700 000 korun. „Důkladným ohledáním místa činu a následným prověřováním se policisté čím dál více blížili na stopu možným pachatelům. Všechny zajištěné důkazy je stále více směřovaly na území jiného státu, konkrétně do Polska,“ popsala napínavé vyšetřování mluvčí policie Pavla Procházková.

Video: PČR

Započala rozsáhlá spolupráce s polskými kolegy. Mezinárodní spolupráce se ukázala jako velice zdařilá. Na konci června letošního roku pachatele v brzkých ranních hodinách dopadli na dálnici D1 u Klimkovického tunelu, a to ve směru na Bohumín. Zadržela je  zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Zadrženými byli čtyři muži cizí státní příslušnosti ve věku 41 až 48 let. „K jejich zadržení došlo bezprostředně poté, co odcizili trakční vedení podél železniční tratě Studénka – Sedlnice a s nákladem ujížděli co nejkratší cestou směrem k Polské republice. Pachatelé k přepravě střiženého měděného lana o délce bezmála 1 100 metrů a váze přes 1 000 kilogramů použili jak osobní motorové vozidlo, tak i dodávku,“ okomentovala jejich poslední krádež Procházková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Foto: PČR
Foto: PČR

Sedí ve vazbě

Po jejich zadržení došlo i na prohledání aut, kde kromě trakčních lan policisté nalezli nůžky, kterými lano ve výšce 7 metrů odstřihávali. Vystavovali se ovšem pořádnému nebezpečí, protože vedení bylo pod napětím 3 000 voltů.

Po zadržení pachatelů se prostřednictvím Eurojustu konala videokonference se zástupci polské policie a justice, jejímž výsledkem bylo provedení pěti domovních prohlídek na jejich území, a to v bezkonkurenční době tří dnů od samotného zadržení pachatelů. Právě v rámci těch jsme zajistili důkazy, které vedly novojičínské policisty k objasnění dalších tří krádeží trakčního vedení, které se v okrese Nový Jičín staly v roce 2019, 2022 a 2023. Zloděje ke krádežím motivovaly peníze. Celkem odcizili takřka 7 000 metrů železniční trakce, čímž majiteli způsobili škodu v celkové výši téměř 2 500 000 Kč. Komisař je obvinil ze spáchání krádeže a trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, a to jako členy organizované skupiny. „Tři z nich jsou v současné době stíháni vazebně. V případě odsouzení jim hrozí až osmiletý trest,“ uzavřela Procházková.