Proti vládnímu balíčku v oblasti financí se bouří i Havířov. V ohrožení by byla MHD i důležité investice

Foto: Město Havířov

HAVÍŘOV – Velké pozdvižení mezi zástupci krajských a statutárních měst vyvolal připravovaný návrh vlády v oblasti veřejných financí, konkrétně se jedná o takzvaný konsolidační balíček, který počítá s tím, že nově by například nepedagogické pracovníky na školách platily právě města. Připravovaný návrh se však primátorům nelíbí, pro mnohé města představují výdaje velkou finanční zátěž. K návrhu vyslovilo nesouhlas celkem 20 představitelů statutárních a krajských měst, kteří vrchním zástupcům státu poslali podepsanou výzvu. Přidal se k nim také havířovský primátor Josef Bělica.

Více výdajů, ale příjmů by bylo méně

Primátor neskrývá své obavy. „Návrhy, které mají být schválené v rámci konsolidačního balíčku, navíc ještě podpořené informacemi o přenesení plateb za nepedagogické pracovníky ve školství na obce, totiž výrazně zasahují do příjmů a provozních nákladů našeho města,“ sdělil Bělica. Město by nejenže mělo vyšší výdaje, ale také by kvůli vládnímu návrhu přišlo i o velkou část příjmů (stát by z rozpočtu poslal obcím méně financí).

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V ohrožení je i MHD

V ohrožení by se tak ocitly plánované investice nebo poskytované služby, od komunálních až po sociální. „V Havířově reálně hrozí také omezení činnosti městské policie a hromadné dopravy, jak ve městě samotném, tak pro spádové obce s rozšířenou působností, kde by to v praxi znamenalo konec městské hromadné dopravy,“ nastínil možný scénář Bělica. Doplnil, že kvůli plánovaným vládním zásahům má Havířov přijít až o 160 miliónů korun, což by byla fatální ztráta. „Od vlády nepotřebujeme nic navíc, stačí, když nám přestane házet další klacky pod nohy,“ řekl závěrem. Výzvu podepsal také opavský primátor Tomáš Navrátil, či primátor Frýdku-Místku Petr Korč.