Trpaslík Pedro z Wyomingu: Mumie malého človíčka zůstává dodnes záhadou

Mumie trpaslíka Pedra. zdroj: www.en.wikipedia.org

Dva dobrodruzi jménem Frank Carr a Cecil Main se vydali do divokého pohoří San Pedro ve státě Wyoming, aby našli nějaké zlato. A chvíli si dokonce mohli myslet, že se na ně usmálo štěstí, neboť uviděli trhlinu ve skále, v níž se cosi třpytilo.

Záhadný objev

Nebylo tak jednoduché se dostat tam, kam chtěli, museli si připravit věci k výbuchu. Zlato však stejně nenalezli. Místo toho ale objevili něco výjimečného. Když pomocí dynamitu rozšířili vchod do jeskyně a proplazili se dovnitř, uviděli tam na kamenné desce malou postavičku. Oněměli úžasem. Človíček seděl se zkříženýma nohama – co to mohlo být? Horský trpaslík?

Nejnápadnější byly na trpaslíkovi prý jeho nepřirozeně velké ruce, byly ale lidské a měly pět prstů. Uvedli, že ve stoje by tato postavička nebyla vyšší než asi 35 až 40 centimetrů. Její kůže měla bronzovou barvu a byla svraštělá, což nás nemusí překvapovat – byla to totiž mumie. Měla nízké čelo, velmi široký nos a oči, které se jevily jako obrovské. Tělo trpaslíka bylo přitom dosti ploché, navíc měl vrchol hlavy pokrytý jakousi zvláštní hmotou.

Zkoumání mumie

Oba přátelé se domluvili a vzali trpaslíka s sebou. Přinesli ho do nejbližšího města Casperu. Zde trpaslík vzbudil senzaci a dostal jméno Pedro, podle místa nálezu. Carr a Main ho posléze prodali automechanikovi jménem Ivan Goodman. Tento muž se zase obrátil na antropologa doktora Henryho Saphira z Historického muzea v New Yorku, který projevil přání mumii zrentgenovat.

Na rentgenu se ukázalo, že Pedro je zkrátka zmenšeninou člověka. Dále se ukázalo, že Pedro měl rozdrcenou lebku – tedy hmota na hlavě byla zaschlá mozková hmota s krví. Dalším vyšetřením bylo zjištěno, že se nejednalo o dítě, Pedro zemřel ve věku asi 65 let.

Z jaké doby ale mumie pocházela? Tehdy ještě neexistovaly takové prostředky, které by umožnily to zjistit. Pan Goodman zemřel roku 1950 a Pedro po jeho smrti zmizel beze stopy.

Různé spekulace a jedna legenda

Co však po něm zbylo, jsou jeho snímky. Roku 1979 o ně požádal profesor George Gill, antropolog na Wyomingské univerzitě. Zastával totiž teorii, že Pedro byl geneticky znetvořené malé dítě, patřící k nějaké staré indiánské rase. Proti tomu však hovořil fakt, že Pedro měl již vyvinutý chrup a jeho lebeční kosti byly srostlé jako u dospělého.

Každopádně byl Pedro nalezen na území, které dříve obýval indiánský kmen Šošonů, jehož legendy hovoří o národu bojovných trpaslíků Nimerigarů. Ti měli být tak agresivní, že na každého člověka, který dosahoval normální výšky, útočili otrávenými šípy. A co je zvláštní: staré a nemocné členy kmene prý tito trpaslíci zabíjeli rozbitím lebky.

Objevila se celá řada dalších hypotéz a spekulací. Kupříkladu se spoustu lidí domnívá, že Pedro patřil k mumifikovaným obyvatelům vnitřku Země. Jinak se ale rozběhlo pátrání po ztraceném Pedrovi, dokonce se snad podařilo vypátrat majitele, ten však nemá zájem o spolupráci s badateli. Jakmile si to rozmyslí, uvidíme.