Do Česka dorazil další penicilin, během dneška by jej měla každá lékárna mít 20 balení

Zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch

ČESKO – Nedostatek penicilinu je v Česku poměrně dlouhodobým problémem. Ten se ovšem nyní, s nástupem podzimu, stává stále více palčivým. Dle odborníků navíc právě v důsledku nedostatku léků dostává prostor další šíření nebezpečných infekcí. Koncem minulého týdne již ale ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) ubezpečoval, že penicilinu je zajištěn dostatek. Dorazila totiž jeho nová dodávka, léky by v lékárnách měly být dostupné již dnes.

Angína, ale i jiné nemoci

Lékaři napříč Českem mají jasno – letos angína udeřila skutečně v plné síle. V některých nemocnicích dokonce zaznamenali až šestinásobný nárůst pacientů. To, že na českém trhu chybí penicilin, pak znamená jediné – lékaři musí ordinovat jiná antibiotika, která ale nejsou tak účinná. Jak navíc upozorňují experti, tím, že jsou volena nesprávná antibiotika, dochází k podpoře rozvoje dalších nebezpečných bakterií, které jsou vůči lékům odolné. Aktuálně tak např. roste také výskyt spály.

Plníme strategii!

S nedostatkem penicilinu se lékárny potýkají v podstatě celý poslední rok. Ministr zdravotnictví však paradoxně tvrdí, že léku je dostatek – a že problémem je především distribuce do menších lékáren. To by měl údajně vyřešit nový zákon, o němž bude jednat poslanecká sněmovna. „Ten zákon nařídí dodávat léky do každé z lékáren,“ shrnul Válek s tím, že tento cíl zároveň obsahuje také jeho pětibodový strategický plán. Ten by měl komplexně zvýšit odolnost českého trhu a také bezpečí českých pacientů tím, že omezí výpadky léků.

První krok plánu pak zahrnuje umožnění dovozu léků v rámci mimořádného dovozu, druhý krok usiluje o pomyslnou „likvidaci“ dodavatelských monopolů tak, aby konkrétní lék na český trh nedodávala pouze jediný firma. Třetím krokem pak je právě zmiňované zajištění toho, aby léky mířily rovnoměrně do všech lékáren napříč zemí. Poslední dva zbývající kroky nakonec vše posunují na celoevropskou úroveň.

A jak je to tedy s penicilinem?

Od letošního srpna do konce září do Česka dorazilo již na 200 tisíc balení penicilinu, a to v několika různých formách. Poslední dodávku cca 52 tisíc balení od společnosti BB Pharma převzal ministr Válek na konci minulého týdne. Konkrétně se jedná o cca 30 tisíc balení penicilinových tablet pro dospělé a cca 20 tisíc penicilinu pro děti (nikoliv však ve formě sirupu). Válek slíbil, že distribuce bude zahájena okamžitě do všech 2 600 lékáren, které jsou v Česku v provozu. To pak reálně znamená, že během dneška by v každé mělo být dostupných cca 20 balení. „Věříme, že situace se zklidní. Dodávky budou dále pokračovat a dojde k saturaci během následujících dní i týdnů,“ shrnul Jan Rohrbacher, předseda Asociace velkodistributorů léčiv. Do druhé poloviny listopadu by do Česka mělo být dodáno dalších 175 tisíc balení. Stávající dodávky svým objemem pak odpovídají přibližně trojnásobku spotřeby v tomtéž období loňského roku.