AUDIO: Pracovník ostrahy zachránil ženě úspory, které vkládala do bitcoinmatu

Foto ilustrační: Pixabay

OSTRAVA – Důvěřivých lidí, kteří sednou na lep nejrůznějším podvodníkům neubývá, je to spíše naopak. Všímavý pracovník ostrahy, který pracuje v nákupním ostravském obchodním centru, si všiml ženy, která vkládala do bitcoinmatu peníze. Muž nejspíš pojal nějaké podezření, že něco není v pořádku a zavolal policisty. V tu chvíli ještě netušil, že tato žena není obětí podvodníků, ale že díky jeho pohotové reakci zachrání peníze čtyřiačtyřicetileté ženě z Frýdecko-Místecka.

Mysleli si, že z místa odjedou s nepořízenou

Hlídka byla na místě do několika minut, jelikož se zrovna nacházela v blízkosti centra. Při příjezdu na místo u přístroje skutečně viděli ženu, která do něj „ládovala peníze“. Ukázalo se, že se tato žena nestala obětí podvodníků, ale posílá peníze do ciziny kamarádce. „Během zjišťování informací si však muži zákona všimli jiné ženy, která stála opodál, telefonovala a dostávala instrukce,“ sdělila mluvčí policie Eva Michalíková.

Oslovili ji, a požádali, aby hovor ukončila do doby, než s ní promluví. Michalíková sdělila, že oslovená žena se stala skutečně obětí podvodníků a policisté z oddělení hlídkové služby Ostrava díky všímavosti předešli tomu, aby o peníze přišla. Jak se ukázalo, žena se prostřednictvím QR kódů, které jí podvodník poslal chystala do vkladomatu vložit 700 tisíc korun!

Video: PČR

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Následně rozhovor pokračoval a uniformovaní zjistili, že si žena před malou chvílí sjednala v bance úvěr na 680 tisíc korun. Peníze dle instrukcí údajných pracovníků banky měla vložit do vkladomatu. Policisté následně rozrušenou ženu doprovodili do banky, kde jí pomohli se zrušením úvěru a vrácením peněz. „Nakonec se žena s policisty rozloučila se slovy upřímného poděkování,“ popsala mluvčí a doplnila, že kriminalisté 1. oddělení obecné kriminality Ostrava v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. 

Scénář mají podvodníci stále stejný

V odpoledních hodinách podvedenou kontaktoval falešný pracovník banky. Sdělil jí informace k její žádosti o úvěr. „Obratem řekla, že o žádný nežádala, že to bude omyl. „Bankéř“ byl ovšem na takovou odpověď připravený a reagoval velice pohotově. „Znal její příjmení za svobodna a to zřejmě ženu přesvědčilo a volajícímu uvěřila,“ informovala dále Michalíková.

 Informaci ještě umocnil tím, že někdo musel zneužít její starý občanský průkaz. Podvodníkovi důvěřovala, a proto následně poslechla všechny jeho instrukce. Vydala se na pobočku banky, a  zažádala si o co největší úvěr. Chtěla předejít tomu, aby už si nikdo jiný na její jméno nemohl žádnou půjčku vzít. K tomu ještě ze svého účtu vybrala téměř 20 tisíc.

Nakonec jí údajný bankéř zavolal taxíka, se kterým odjela do centra Ostravy. Celou dobu byli samozřejmě v telefonickém kontaktu, a předával jí instrukce.  Zásoboval ji informacemi, že o tom nesmí s nikým mluvit a především nemůže jít do své mateřské banky, jelikož pracovníci mohou být do podvodu zapleteni.  Michalíková závěrem dodala, že bitcoinmat není úschovna peněz žádné banky. Bankéř nikdy nekontaktuje klienta telefonicky a nedává mu žádné instrukce.