FOTO: V Ostravě vznikne jedna z deseti nejočekávanějších staveb světa. Je jí unikátní koncertní sál

Foto: Steven Holl Architects

OSTRAVA –  Přípravy na přestavbu Domu kultury a přístavbu koncertního sálu, jsou v plném proudu. Začala takzvaná první fáze stavby, která zahrnuje demolici amfiteátru, výstavbu vodohospodářských objektů, geotermálních vrtů či přeložek a přípojek inženýrských sítí. Připravovaný koncertní sál se dokonce dostal na seznam deseti nejočekávanějších staveb světa. V komplexu bude i kavárna nebo restaurace.

Předpokládaný termín ukončení první fáze projektu je první polovina roku 2024. Stávající práce se neobejdou bez dopravního omezení. Dělníci v začáteční fázi oprav provedou potřebné výkopy, opraví silnici, namontují potrubí, či v místě obnoví vodorovné dopravní značení. Celý projekt realizuje město Ostrava, které momentálně hledá zhotovitele jak na rekonstrukci, tak na přístavbu sálu. „Nový komplex bude sloužit jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí, které se zároveň stane sídlem orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava,“ doplnil primátor města Ostravy Jan Dohnal. V plánu je například divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový sál s kapacitou 120 míst či edukační centrum s 200 místy. Dále v komplexu bude umístěný velký koncertní sál s kapacitou 1 300 míst i nahrávací studio.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Vizualizace koncertního sálu a Domu kultury. Autor: Steven Holl Architects
Nová koncertní síň. Autor: Steven Holl Architects

Vizualizace: Steven Holl Architects

Architektonické návrhy koncertního sálu jsou známé již od roku 2019, kdy město vyhlásilo soutěž. Autory jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Projekt v roce 2021 prestižní americký magazín Architizer zařadil mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Město se o výstavbu kvalitního sálu pokusilo již šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969. Zhotovitelem prvotních prací je sdružení firem IMOS Brno a. s. a IPS Třinec a. s. Celková realizace projektu jsou 4,1 miliardy korun. Cena koncertního sálu pak čítá 2,2 miliardy. Náklady jsou předběžné a orientační.