Třineckým vzroste cena za odpad. Městu rostou náklady za svoz a likvidaci

Foto: Město Třinec

TŘINEC – Nemilá zpráva pro všechny třinecké. Zastupitelé města Třince na svém zasedání 24. října 2023 rozhodli o zvýšení poplatku za svoz odpadů. Důvodem je zpřísňující se legislativa a neustále se zvyšující náklady za svoz a likvidaci odpadu. Poplatek za odpad příští rok vzroste na 900 korun na poplatníka, což představuje nárůst 15 korun na osobu měsíčně. Občané města v současné době platí za svoz 720 korun ročně. Od roku 2005 se poplatek 17 let držel na částce 500 korun.

Třinec je třetí největší město v kraji

Náklady na svoz odpadů jsou s ohledem na roztroušenou zástavbu výrazně vyšší než v jiných městech. Rozlohou patří Třinec k třetímu největšímu městu v Moravskoslezském kraji. „Z ekonomického hlediska je něco jiného svážet odpad v Havířově nebo Frýdku-Místku, než jej svážet v Třinci. U nás svozová auta například najezdí výrazně více kilometrů, protože musí obsloužit i občana v nejvyšších polohách Beskyd,“ vysvětlil náměstek primátorky města Třince Ivo Kantor.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Výdaje jsou pro město obrovské

Z rozpočtu v roce 2022 město vynaložilo na odpadové hospodářství 59 milionů korun, doplatek na občana činil 720 korun. V letošním roce  jsou celkové výdaje na odpadové hospodářství 62,5 milionů a v roce 2024 bude sát odpad město 68 milionů. Čísla jasně ukazují, že jde o velkou částku pro rozpočet Třince. „Finance bychom mohli investovat do rozvoje našeho města, například na opravy cest, chodníků nebo do nových hracích prvků pro děti. Rozumíme, že je to v dnešní době nepříjemné, ale musíme se prostě o náklady rozumně podělit,“ uvedl Kantor a dodal: „Snahou města je neomezovat rozsah služeb, protože chceme, aby naše město bylo stále čisté.“ Zdůraznil, že ceny kvůli inflaci navýšila i společnost, která odpadky sváží, zvýšily se taktéž náklady k uložení odpadu na skládku.

Závěrem dodal, že je nutné, aby lidé nadále odpad třídili, využívali sběrný dvůr v Tyrské ulici, či aby využili službu svozu nepotřebných věcí přímo od svého domu. Nepořádek, který lidé někde udělají, znamená totiž pro město další výdaje navíc.