Rodičovský příspěvek od ledna 2024 vzroste. Navýšení však má svá specifika, která se opozici nelíbí

ČESKO – Rodičovský příspěvek byl naposledy navýšen v roce 2020. Od té doby však došlo k významnému růstu cen energií, nákladů na bydlení, a tedy i růstu inflace. Ačkoliv vláda nyní v rámci konsolidace veřejných financí usiluje zejména o úspory, rodičům plánuje příspěvek zvýšit. Navýšení se však bude týkat jen dětí narozených po 1. 1. 2024 a bude dosahovat jen poloviny toho, oč byl inflací znehodnocen. Proti tomu se staví opozice – a opět zvažuje ústavní stížnost.

Obtížný kompromis

Novelu, na jejímž základě by mělo dojít k navýšení rodičovského příspěvku ze stávajících 300 tisíc na 350 tisíc (a v případě dvojčat a vícerčat ze 450 tis. na 525 tis.), projednala vláda v pátek. Hlavní neshoda panovala ohledně výše příspěvku. Ten má totiž narůst jen o 50 tisíc, což odpovídá polovině růstu inflace mezi lednem 2020, kdy byl příspěvek naposledy zvyšován, a letošním březnem. „Jsem rád, že se podařilo schválit toto navýšení, dlouhodobě jsem o něj usiloval. Odpovídá také možnostem státního rozpočtu. Debata nebyla v této rozpočtové situaci jednoduchá,“ shrnul ministr práce a sociálních věcí Marina Jurečka (KDU-ČSL). Dle jeho slov zároveň novela upravuje celou řadu dalších věcí, které přinášejí stabilitu různých podpor, ale umožňují také důslednější kontrolu žadatelů apod.

Spor o výši příspěvku a termín jeho zavedení

Jeden z klíčových sporů, a to nejen mezi koalicí a opozicí, se týkal toho, o kolik by měl být příspěvek skutečně navýšen. „Víme, že příspěvek nedorovnává plnou hodnotu inflace, to by navýšení činilo 100 tis. Toto vítězství je tak mírně hořkosladké. Stejně tak jsme upozorňovali na problém se vznikem nároku na tento příspěvek,“ shrnula Olga Richterová (Piráti). I Jurečka uznal, že se sám snažil usilovat o odstupňování výše příspěvku např. vzhledem k datu narození dítěte, ovšem výsledná novela je kompromisním řešením.

Zástupci opozice pak s výsledkem jednání příliš spokojeni nejsou. Např. zástupci SPD nevidí důvod, proč příspěvek nemohl být vyšší. Alena Schillerová (ANO) zase zmínila, že vláda rozděluje děti do dvou kategorií: na ty, které se narodí letos a které v roce 2024. „Za mě je velká chyba, že k navýšení má dojít jen v případě dětí narozených od 1. 1. 2024. Zvažujeme, že podáme ústavní stížnost,“ doplnil pak svou stranickou kolegyni Aleš Juchelka, který je členem výboru pro sociální politiku. Faktem ovšem je, že podobná situace nastala i při předešlém zvyšování, kdy vládlo ANO. I proto by tedy např. Piráti, ale i zástupci SPD preferovali, kdyby se rodičovský příspěvek řádně každoročně valorizovat vzhledem k inflaci, namísto toho, aby byl vydán „napospas“ rozhodnutím vlády. Pak by měly rodiny s dětmi pomyslnou jistotu, že výše příspěvku bude jasně dána.

Dvojčata a vícerčata

Během projednávání návrhu novely byla předložena také řada pozměňovacích návrhů. Byť neprošly, jeden z nich se týkal dvojčat a vícerčat. V jejich případě totiž neroste příspěvek úměrně k počtu dětí, ale jen o 1,5násobek. Dle poslanců je problémem především chápání rodičovského příspěvku, který má být náhradou ušlé mzdy. Ministr Jurečka ale nevyloučil další diskusi na toto téma, byť tedy již mimo tuto novelu. „Vícerčata by mohl v budoucnu nějak řešit systém státní sociální podpory,“ uvedl.

Konkrétní vyplácená měsíční výše rodičovského příspěvku se odvíjí od délky jeho čerpání. Maximální délka bude vzhledem k novele nově namísto čtyř let omezena na tři roky.