Výpadky léků, na které pacienti doplácejí svým zdravím. Jak zjistit dostupnost léku

Zdroj: pxhere.com

„Nemáme a v dohledné době mít nebudeme. Lék má výpadek.“ Během jednoho dne jsem navštívila tři lékárny a v každé jsem tuto větu uslyšela. Někdy i vícekrát. Netýkala se mne, ale ostatních zákazníků. Já jsem totiž byla svou lékařkou upozorněna předem, že mé oční kapky momentálně nikde neseženu. Rovnou mi předepsala kapky jiné – podobné. Tak jen doufám, že mi budou „sedět“ stejně jako ty, které jsem užívala bez problémů řadu let. Co dělat, když váš lék není? Můžete si jeho dostupnost zjistit i jinak než návštěvou lékárny?

Výpadky léků

Nutno říci, že občasné výpadky nějakého léku na trhu nejsou žádnou novinkou. Aktuálně je v ČR registrováno přibližně 56 000 různých variant léků. Z toho je více než 8 000 variant aktivně obchodováno. Při takovém množství je tedy jasné, že občasné výpadky vždy byly a budou. Nicméně zatímco dříve chybějící lék byl spíše výjimkou a bylo většinou možné jej nahradit lékem jiným, dnes se jedná téměř o běžný stav, přičemž plnohodnotná náhrada bývá často velmi diskutabilní, a někdy dokonce ani neexistuje, na což doplácejí pacienti svým zdravím.

Smutná praxe

Paní Janu postihly akutní střevní problémy v podobě průjmů, bolestí břicha a zvýšené teploty. V této situaci se běžně doporučuje užití volně prodejného léku Endiaron, který svým dezinfekčním účinkem velmi dobře slouží k léčbě nekomplikovaných infekčních průjmů jak u dospělých, tak i větších dětí. Tento lék má však již od letošního června výpadek a obnovení jeho výroby se předpokládá až ke konci r. 2025.

Lékařka tedy vystavila recept na lék Ercefuryl, který se ovšem také potýká s výpadkem. Nejdříve to vypadalo, že ani ten paní Jana nesežene. A její potíže přetrvávaly. Lékařce tedy nezbylo nic jiného než předepsat antibiotika. Jana nakonec měla přece jen štěstí. Díky trpělivému obvolávání lékáren se jí podařilo Ercefuryl sehnat, a to ve 20 km vzdáleném městě. Pokud by však neměla štěstí, musela by užívat antibiotika, která v jejím případě nebyla nezbytně nutná a která by svým celkovým účinkem zatížila její organismus mnohem více, než uvedený lék.

Doplatky i na ATB

Nutno říci, že ani u antibiotik není situace veselá. Například antibiotický přípravek Klacid je sice k dostání, ale s doplatkem přibližně 140 Kč. Mnohé překvapí, že si pacient musí doplácet i na tak zásadní léky jako jsou antibiotika. Teorie sice říká, že v každé skupině léků by měl mít pacient možnost získat jeden (zpravidla základní) lék bez doplatku. Praxe je však poněkud jiná. Může se totiž stát, že pacient potřebuje právě daný typ antibiotika. Například protože laboratoř na základě kultivace odebraných stěrů pacienta zjistí, že bakterie, která u něj způsobila infekci, je vysoce citlivá právě na dané antibiotikum. Jiná antibiotika nemusí zabrat, a jen zbytečně zatíží organismus. Navíc časté užívání antibiotik způsobuje tzv. rezistenci, tj. snižování jejich účinnosti při opětovném podání, což je pak velký problém.

Jak se postupuje, když lék není

V ideální případě o nedostupnosti léku ví již váš lékař a předepíše vám jiný lék se stejným účinkem. Lékaři však mnohdy získají tuto informaci až od svých pacientů. Takže spíše očekávejte, že problém zjistíte až v lékárně. V ideálním případě lékárník provede náhradu léku za jiný se stejným účinkem, což ne vždy funguje.

Informace si můžete zjistit i sami

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejňuje na svých stránkách informace o léčivech, u kterých je hlášen výpadek či ukončení distribuce. Do řádku označeného VYHLEDÁVÁNÍ si můžete zadat název konkrétního léku a zjistit, jestli je právě u něj uváděn nějaký problém, či by měl být alespoň teoreticky běžně dostupný. Ve sloupci Poznámky bývá také uvedena informace, jestli lze lék nahradit jiným lékem a jakým.