Založení města: Zapojte se do projektu 800 stromů pro Opavu. Dřevinu si můžete zasadit třeba na své zahradě

Foto ilustrační: Pixabay

OPAVA – Příští rok město Opava oslaví osm set let od svého založení. Na počest první písemné zmínky magistrát plánuje vysadit osm set stromů, do projektu plánuje zapojit Opavany. První strom už v půlce listopadu 2023 zasadí primátor města Opavy Tomáš Navrátil, po něm si svůj strom mohou zasadit jednotlivci, podnikatelé, ale třeba i firmy, domovy důchodců, školy nebo jiné organizace a spolky. Lidé strom mohou navíc někomu nebo něčemu věnovat.

První strom zasadí primátor

Primátor zasadí první strom v rámci projektu 800 stromů pro Opavu 20. listopadu v Městských sadech u nové lávky přes řeku Opavu, která je poblíž fotbalového stadionu. Bude jím kaštan. „Druhý strom zasadí společně s dětmi ze školky Pekařská, které si připraví krátké vystoupení,“ uvedl pracovník vztahů k veřejnosti města Opavy Martin Kůs.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zapojte se i vy!

Do zasazení stromu se za splnění podmínek mohou připojit i občané. K vysazení musí dojít na soukromém pozemku v Opavě nebo jejích městských částech, nelze stromy vysadit například v parcích, městských sadech či jiných veřejných prostorách. Může se jednat o strom listnatý, jehličnatý, lesní či ovocný, ale takový, který vyroste a stane se časem důstojným mohutným stromem a poslem do dalších 800 let Opavy. Dřevinu může sázející věnovat některé z osobností opavské minulosti či současnosti, rodinnému příbuznému, potomkovi, události nebo čemukoli, co je s Opavou spojené. 

Vznikne speciální portál

Zasazený strom bude možné registrovat na speciálním portálu, kde ho sázející umístí na konkrétní místo v mapě, poté vypíše jeho charakteristiku a jako důkaz o existenci stromu vloží rovněž  fotodokumentaci. „Předem upozorňujeme, že túje, keře či živé ploty nebude možné registrovat, opravdu se musí jednat o stromy,“ doplnil Kůs. Následně po registraci a vysazení dostane od města Opavy certifikát. „Na něm už může, ale nemusí, být uvedeno, komu či čemu byl strom věnovaný,“ uvedla k sázení stromů Karin Kuo, magistrátní koordinátorka projektu 800 stromů pro Opavu.

O celém projektu 800 stromů pro Opavu se dozvíte více na webových stránkách města, kde bude taktéž registrační formulář, potřebné pokyny a samozřejmě i mapa rostoucích osmistovkových stromů.