Lidem se před domy začaly objevovat žluté popelnice. Díky nim se nezvýší poplatek za komunální odpad

Foto: Město FM

FRÝDEK-MÍSTEK – Vedení města se rozhodlo udělat další krok ke třídění odpadu. V těchto dnech pracovníci frýdecké skládky rozvážejí před rodinné domy lidem popelnice na plasty. Obyvatelé je však zatím nemají plnit, ani na ně dávat čipy. První svoz bude v lednu 2024 a obyvatelé na něj budou upozorněni, dříve plnou popelnici nikdo neodveze. Jedním z důvodů, proč město nové popelnice zavádí je také ten, že nebude muset lidem zvedat poplatek za komunální odpad. Zároveň se mění i svoz komunálního odpadu. Popeláři jej budou nově vyvážet každých 14 dní společně s popelnicí na plasty.

Nebude se zvyšovat poplatek za komunální odpad

Popelnic na plasty je čtyři tisíce pět set. „Snažíme se tímto způsobem zmenšit objem netříděného odpadu. Město díky tomu méně platí za skládkování odpadu. Nemusíme tak občanům zvyšovat poplatek za komunální odpad, přestože ceny služeb stoupají a jiná města ke zvýšení poplatku přistoupila,“ zdůraznil náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a životní prostředí Jiří Kajzar. Zároveň město ušetří za dopravu.

Dočkají se i lidé z městských částí

Popelnice na plasty budou mít k dispozici také lidé v Chlebovicích, Lískovci, v Zelinkovicích-Lysůvkách, Pánských Nových Dvorech a ve Skalici. Rozvést by je pracovníci měli do konce roku. V případě, že nikdo nebude doma, popeláři popelnici umístí před dům, stejně jako je tomu u běžného svozu odpadu.

Do popelnice na plast mohou lidé kromě pet láhví vyhazovat také plechovky. Svoz žlutých popelnic na plast bude celoroční. Každá popelnice má čip, který obsahuje evidenci a lokalizaci nádoby. Zároveň má popelnice nálepku, na které je zobrazeno, co do ní lze vyhodit, a co ne. Další informace se lidé dozví ze stránek města Frýdek-Místek, Zpravodaje FM, nebo z webu společnosti Frýdecká skládka.

 

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.