Předčasné splacení hypotéky? Od příštího roku zřejmě přijde draho

ČESKO – Vzít si v dnešní době hypotéku nemůže úplně každý. Nejenže podmínky jsou poměrně přísné, ale úrokové sazby navíc dosahují až k 6 %. Navzdory tomu samozřejmě některým při financování vlastního bydlení nic jiného než hypotéka nezbývá, a tak alespoň doufají, že časem tato sazba klesne, příp. budou moci hypotéku splatit dříve. Jenže jak se zdá, to, co je dnes zpoplatněno jen symbolickou částkou 1000 Kč, by se od příštího roku mohlo celkem prodražit…

Aktuálně lze hypotéku splatit předčasně při uhrazení administrativního poplatku ve výši tisíc korun. Bez jakékoliv „sankce“ (tedy poplatku navíc) je to aktuálně možné ve trojici situací – v případě těžké životní situace (např. úmrtí partnera, invaliditě), dále v době fixace úrokové sazby a také v případě prodeje nemovitosti, která je hypotékou zatížena (např. během rozvodu).

Proč hypotéky ještě zdražit? Prý aby zlevnily…

Vládní koalice rozhodla, že za předčasně splacenou hypotéku budou banky moci po klientech požadovat až 1 % z částky, kterou je ještě třeba splatit (a to namísto stávající tisícikoruny). Původní návrh z dílny ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) přitom počítal dokonce se 2 %, s tím ale koaliční partneři nesouhlasili. Proti tomuto návrhu se tedy ve sněmovně postavili Piráti, Starostové a také zástupci TOP09. Ti požadovali buď kompletní vyřazení návrhu, nebo alespoň jeho zmínění. Výsledkem je tedy kompromisní 1 %.

Banky si pak budou moci konkrétní podmínky nastavit podle ministerstva financí samy, a to s tím, že by se mělo jednat o rozdíl mezi fixovanou úrokovou sazbou a aktuální úrokovou sazbou podle České národní banky. Za každý rok zbývající do konce fixace by se ale mělo jednat o maximálně 0,25 %, přičemž by mělo být naplněno pravidlo, že se může celkem jednat o maximálně 1 % ze zbývající částky úvěru. Příkladově – pokud by člověk chtěl doplatit dva miliony korun čtyři roky před koncem splátek, musel by bance za tento krok uhradit navíc 20 tisíc.

Koho se změna dotkne?

Tyto vyšší poplatky by měli lidé hradit u smluv, které teprve uzavřou (tedy u smluv nových) a také u nových fixací. Podle ministra Stanjury by pak nový poplatek mohl přispět k tomu, že by ostatním klientům mohly mírně klesnout úrokové sazby. „Pokud ta pravidla nedáte, banky si kryjí rizika tím, že je rozprostřou na všechny klienty, kteří čerpají hypotéku,“ shrnul pak také svůj pohled na věc předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). Podle opozice, ale i některých zástupců z koalice, jde však spíš jen o novou a vyšší zátěž pro ty, kteří o úvěru na bydlení uvažují. Opozice pak s tímto záměrem nesouhlasí a chce navrhnout, aby poslanci vyšší poplatek ze zákona vyřadili. „Většina bank jsou nadnárodní korporace, které u nás vydělávají miliardy korun, budeme hlasovat proti tomu, myslím, že lidé už nemají peníze,“ uvedl pak přímo místopředseda SPD Radim Fiala.

O novém poplatku by se mělo v poslanecké sněmovně hlasovat v polovině listopadu, pokud projde, začne platit od 1. ledna 2024.