Od soboty s občankou jen v mobilu. K čemu poslouží aplikace eDoklady a kde ji lze využít?

Zdroj: Pexels/ Andrea Piacquadio

ČESKO – Pokud se také řadíte mezi ty, kdo u sebe často již nenosí ani peněženku, ale oháníte se jen mobilním telefonem, jistě vás zaujme nová možnost prokazování totožnosti. Za tímto účelem běžně užíváme občanský průkaz, který však bylo nezbytné s sebou neustále (a ve fyzické podobě plastové karty) nosit. To se však počínaje uplynulou sobotou změnilo: občanku lze totiž nyní mít jen v mobilu.

Nová appka, která slibuje mnohé

Aplikace eDoklady umožňuje prokázat se občanským průkazem v elektronické podobě, a to již od 20. 1. 2024. Zatím ji ale nelze použít zcela univerzálně, v první fázi ji totiž budou akceptovat jen ústřední orgány státní správy, např. ministerstva. Od poloviny letošního roku však přijímání elektronické občanky zákon uloží např. i finančním úřadům a policii. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) však avizuje, že policie by e-občanku mohla akceptovat ještě dříve, přibližně v dubnu. „Je to významný krok, který nás staví do čela evropského pelotonu směrem k takzvané evropské peněžence,“ uvedl také s odkazem na obdobný projekt, který vzniká i na celoevropské (resp. celounijní) úrovni. Naopak podle Kláry Dostálové (ANO) by bylo možná lepší s českými eDoklady počkat až na evropskou peněženku, jelikož data bude třeba následně provázat.

Co jsou eDoklady?

eDoklady jsou projektem Digitální a informační agentury, která je ústředním orgánem státní správy zodpovědným za řízení digitalizace v Česku. V podstatě se jedná o pomyslnou digitální peněženku, která má sloužit k identifikaci občanů skrze aplikaci v mobilním telefonu (namísto klasických dokladů – plastových karet). Do mobilní aplikace si tedy občané mohou nahrát identifikační doklady vydávané ze strany státu a následně se jimi prokazovat. Po občanském průkazu by měla následovat možnost nahrání dalších dokladů, a to i těch, jež vydávají jiné subjekty.

Klasické doklady nekončí

Není se však třeba obávat, že by nebylo možné k identifikaci užívat i klasické doklady. Možnost prokazovat se jimi elektronicky rozhodně neznamená definitivní náhradu fyzických dokladů. Jejich digitální verze má posloužit jako druhá možnost, jak doklady disponovat a jak se jimi snadno prokazovat. K zobrazení dokladu přitom není třeba internetové připojení – a lze se jím tedy prokázat i v režimu offline. Uživatelé také mají mít plnou kontrolu nad tím, jaká data přesně ke kontrole poskytují – přičemž kontrolní orgány si pak daný doklad mohou zobrazit v kontrolní aplikaci umožňující další návazné akce.

Další vývoj?

I když prokazovat se e-občankou budeme letos moci již na řadě míst, tak v případě samospráv, pojišťoven či bank si přece jen nadšenci digitalizace budou ještě muset počkat. Tyto subjekty totiž e-občanku budou akceptovat až od roku 2025. A právě do roku 2025 (včetně) budou e-doklady akceptovány jen na území Česka. V roce 2026 by pak do provozu měla být uvedena již zmiňovaná eurounijní elektronická občanka a doklady v mobilu by měly být uznávány napříč všemi členskými zeměmi.