Začala si psát nejspíš s neznámým mužem, který ji následně využil jako bílého koně

Foto ilustrační: Tomáš Branda

OSTRAVA – Na lep podvodníkovi ze sociální sítě Facebook sedla jedenašedesátiletá žena. Nejdříve se z ní pokusil vylákat peníze, když ale neuspěl, rozhodl se ji obelhat jinak. Z ženy si udělal bílého koně, tedy ji využil k „praní špinavých peněz“.

Začala si s ním psát

Žena si na sociální síti začala psát s člověkem s iniciály MJ. Po nějaké době, když už si pachatel zřejmě myslel, že ji má omotanou kolem prstu, ženu vyzval k tomu, aby mu poslala 1700 euro, což odmítla. „Údajný muž se s odmítnutím nesmířil, a tak ženu požádal o „spolupráci“. Měl připravenou legendu, které starší žena uvěřila. Chtěl po ní, aby si založila v bance účet, na který budou investoři vkládat vklady, které měla obratem vybrat a vložit je do bitcoinmatu. Zřejmě jí to nepřipadalo zvláštní, a tak požadavku vyhověla a založila si běžný účet,“ informovala mluvčí policie Eva Michalíková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Během týdne přišly na zřízený účet tři platby od různých lidí, celkem ve výši 100 tisíc. V momentě, kdy byly peníze na účtu, pachatel pod profilem MJ ji vyzval, aby peníze vybrala a šla je vložit do bitcoinmatu. Jak řekl, tak žena provedla. Z účtu vybrala 99 tisíc, se kterými odcestovala do obchodního centra v Ostravě. Neznámý jí následně začal posílat QR kódy pro vložení peněz, ale ženě se nepodařilo peníze do bitcoinmatu vložit. V tu chvíli ženu osvítilo a zavolala o radu svému synovi, který už byl obezřetnější a své matce poradil, ať jde ihned na policii, že se určitě jedná o nějaký podvod, kdy konkrétně řekl, „že jde určitě o praní špinavých peněz“.

Zavolala synovi

Jak syn řekl, tak matka učinila a vše oznámila na policii. Následně odevzdala celých 100 tisíc, které po prověřování kriminalisté vrátí zpět majitelům. Komisař oddělení hospodářské kriminality Ostrava v dané věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě prokázání viny a odsouzení pachateli hrozí až šest let vězení. „Každopádně  musím upozornit na to, že když peníze do bitcoinmatu kdokoliv vloží a pocházejí z trestné činnosti,  mohlo by se na něj pohlížet jako na podezřelého, protože by se dopustil protiprávního jednání z nedbalosti,“ uzavřela Michalíková.