FOTO: Náročnou operaci si lékaři FN Ostrava vyzkouší na 3D modelu kostí

Foto: FNO

OSTRAVA – Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava nově před operacemi složitých zlomenin používají modely kostí, které vyrábějí na 3D tiskárně. Díky nim si nanečisto vyzkouší správný postup celého náročného výkonu a zkrátí si také čas strávený na sále.

Kopie zlomenin jsou pro předoperační plánování velice důležité. „Lékař si může na modelu představit posunutí jednotlivých úlomků a připraví si podle nástroje. Dlahu si vytvaruje podle zlomeniny,“ komentuje přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie doktor Pavel Douša.

Foto: FNO
Foto: FNO

Naučit se pracovat s 3D tiskárnou trvá stovky hodin. Z množství informací, které zobrazí CT vyšetření, musí lékař vybrat ty, které se týkají kostí. Jedná se o takzvanou segmentaci. Vysegmentované hodnoty (části) pak z medicínského programu doktor převede do programu, kterému porozumí tiskárna. Trojrozměrné modely dávají lékařům možnost nahlédnout dovnitř kloubní plochy. Uvidí, jak na sebe úlomky kosti nasedají. „Počítačová tomografie (CT) totiž není tak detailní zobrazovací metoda

S modely pracují lékaři zhruba půl roku. „Použili jsme je u zlomenin pánve, kolenního kloubu, patní kosti, distálního předloktí, u několika pacientů se zlomenou lopatkou,“ popisuje doktor Jiří Szeliga, který vybírá vhodné případy pro modelaci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ne všechny zlomeniny jsou totiž výhodné k modelaci. Byla by chyba si myslet, že 3D tisk zachrání všechny problémy kostní chirurgie. Metoda se nejvíce hodí na zlomeniny, u kterých je lomná linie v kloubu. Umíme udělat téměř všechno, ale otázkou je, jestli to bude mít ten správný přínos. Někdy bychom 3D tiskem přípravu zbytečně natahovali, než kdybychom to udělali bez něho,“ říká doktor Ján Hrubovčák, podle kterého výroba velkých kostí, mezi něž patří třeba pánev, zabere i dva dny.

Fakultní nemocnice není první v Česku, která něco takového používá. Modely využívá Traumatologické centrum FN Brno. Zlomeniny v tamní nemocnici modelují delší dobu na velmi profesionální úrovni. Také v Ostravě, kde s tímto přístupem teprve začínají je úroveň výkonu velmi vysoká.