Zločin nikdy nespí. Novák okradl muže o velkou sumu peněz

Foto ilustrační: Pixabay

ČESKÝ TĚŠÍN – Oči pro pláč zbyly muži, kterého internetový podvodník okradl o půl milionu. Chtěl zhodnotit peníze, místo toho o ně přišel.

Okradený vše ohlásil

Na oddělení policie v Českém Těšíně se dostavil v druhé polovině února muž, který policistům sdělil, že přišel o peníze. „Vše mělo začít loni v prosinci, kdy poškozený reagoval na nabídku, která garantovala zhodnocení peněz. Našel ji na internetových stránkách. Mělo se jednat o nákup kryptoměny,“ sdělila mluvčí policie Daniela Vlčková. V nabídce také našel účet, kam poslal peníze.

Poté, co na uvedený účet poslal pár tisíc korun, jej telefonicky oslovil muž, který se představil jako „Novák“. „Poškozeného přiměl k nainstalování různých aplikací a vytvoření účtu u krypto směnárny. V těchto úkonech mu měl díky poskytnutým přihlašovacím údajům pomáhat,“ okomentovala dále Vlčková.

Jen o pár dnů později muž zjistil, že investice se zřejmě vyplatila, protože v kryptoměnách obdržel mnohonásobně více. Dle sdělení „Nováka“ se mělo jednat o úspěšný výsledek obchodu s penězi. Není všechno zlato co se třpytí a nastal první zádrhel. „Pro výběr financí po poškozeném požadoval uhrazení poplatků, nejprve přes 80 tisíc a následně ještě více než 90 tisíc. K této transakci muž opět poskytl neznámému pachateli přístupová hesla a ten peníze převedl na neznámý zahraniční účet,“ dodala mluvčí.

Měl ho omotaného kolem prstu

Poškozeného podvodník dále navedl k tomu, aby zrušil kryptoměnový účet a převedl všechny finance na jeho bankovní účet. S touto legendou pachatel svou oběť požádal o autorizaci několika transakcí, což učinil. Vzápětí ovšem poškozený zjistil, že mu někdo převedl peníze na neznámý účet. Zmizelo mu z něj téměř půl milionu korun. Další částku v obdobné výši si neznámý připravil, ale z účtu poškozeného již nestihl odčerpat, jelikož okradený si účet zablokoval. „Komisař oddělení hospodářské kriminality územního odboru Karviná zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiči informací a podvodu, kterých se dopustil neznámý pachatel. V konečném důsledku hrozí pachateli vězení až na osm let,“ uzavřela mluvčí.