Kostel svatých Janů bude svítit zeleně a modře na podporu lidí s vzácným onemocněním, akci podpoří slavní

Lenka Martínková s Davidem Krausem a jeho maminkou Janou. Foto: Charita Opava

OPAVA – Zdraví je to nejdůležitější, které každý z nás má. Ne, každý však má to štěstí. V Opavě si už potřetí připomenou Den vzácných onemocnění, společně s členkou a hlavní organizátorkou České asociace pro vzácná onemocnění Lenkou Martínkovou. Ona sama má vzácnou chorobu, která jí sice nedovoluje mluvit, a chodit, ale přesto je sama aktivní a pomáhá. Kostel svatých Janů se na podporu pacientů s vzácným onemocněním rozsvítí zeleně a modře. Lidé si prostřednictvím projekcí těchto barev připomenou, že dosud bylo objeveno více než sedm tisíc vzácných onemocnění, z nichž některá se vyskytují jen u několika málo pacientů na světě. Kromě informací o vzácných onemocněních se lidé mohou těšit na kulturní program.

Zahraje nevidomý muzikant

Akce se uskuteční ve čtvrtek 29. února před kostelem svatých Janů od 17:00. Happening podpořili známé osobnosti. Videopozvánku na opavskou akci natočil herec a zpěvák David Kraus, a proslov za Lenku Martínkovou v Opavě přečte spisovatelka Karin Lednická. Jedním z cílů Dne vzácných onemocnění je vzájemně spojovat pacienty. „Je mnohem jednodušší, když se máme na koho obrátit a sdílet s ním své potřeby a zkušenosti. Pokud jste pacienty se vzácným onemocněním, pečující osoba nebo víte o někom, kdo by pomoc uvítal, neváhejte mě prosím kontaktovat na e-mailové adrese lenkamartinkovahsp@gmail.com,“ vzkazuje Lenka Martínková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Video: Slunovrat

Lenka Martínková s Davidem Krausem. Foto: Charita Opava

V Opavě budou před kostelem připraveni pracovníci Charity Opava a zájemcům poskytnou edukační letáky a horký čaj. Přítomným zahraje bluesman a spolupracovník Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých Luboš Bužma Khýr. Také on má osobní zkušenost se vzácným onemocněním. Ve středním věku se u něj projevila skrytá vrozená oční vada a po mnoha chirurgických zákrocích se ocitl ve stavu praktické slepoty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Stále i přes svůj handicap je aktivní

Lenka Martínková dříve pracovala jako pracovnice Masážního centra Charity Opava, dokud kvůli onemocnění neskončila na invalidním vozíku. Je stále velmi činorodá. Stará se například o facebook a webové stránky Sjednocené organizace nevídomých a slabozrakých, spolupracuje se spolkem Alsa, který se věnuje péči o pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Loni se v Praze zúčastnila focení benefičního kalendáře zachycujícího setkání pacientů s významnými osobnostmi. Patronem Lenky Martínkové byl herec a hudebník David Kraus se svou maminkou herečkou Janou Krausovou.

Akci pořádají organizace Charita Opava, opavská pobočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, festival Slunovrat a spolek kostela svatých Janů.