Příjmy českých domácností klesly, největším výdajem je bydlení. Extrémní chudobou ale netrpíme

Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

ČESKO – Český statistický úřad (ČSÚ) publikoval přehledový materiál týkající se ekonomické situace českých domácností vzhledem k loňskému roku. Zrovna veselé čtení to není. Zatímco reálné příjmy klesaly, výdaje rostly. Paradoxně situace nejtvrději ale nedopadla na seniory. Příjmová chudoba nejvíce trápila úplně jinou skupinu obyvatel…

Chudneme?

Loňský rok nebyl z finančního hlediska zrovna příznivý. Ačkoliv domácnostem obecně příjmy rostly o téměř 8 %, reálně (po zohlednění inflace) naopak klesly o 6,5 %. To se podepsala na počtech těch, kdo jsou ohroženi tzv. příjmovou chudobou. I ta sice podle údajů statistického úřadů klesla, odborníci ale toto tvrzení korigují s tím, že výzkum vůbec nezahrnuje osoby v azylových domech, vyloučených lokalitách apod. Reálně se tedy příjmová chudoba týká řádově i 10 % českých obyvatel.

Samozřejmě, že definic chudoby existuje řada. Sociolog Daniel Prokop tak vysvětluje, že extrémní chudoba se v Česku týká velmi malého počtu lidí. Dle jeho slov je tu ale „česká chudoba“, kterou trpí podstatná část Čechů. „V takovém případě člověk netrpí hladem, ale snadno se dostane třeba do dluhů, a to vše je pro něj zdrojem velkého stresu,“ shrnul. Konkrétně tzv. příjmovou chudobou je u nás  ohroženo okolo 10 % lidí, což je jedno z nejnižších čísel napříč Evropou.

Kdo je na tom „nejhůře“? Senioři to nejsou

Je ale také faktem, že jak také prokázala data ČSÚ, okolo 6 % domácností trápí tzv. materiální a sociální deprivace. To v praktické rovině znamená, že si v uplynulém roce z finančních důvodů nemohly dovolit 5 nebo více položek ze 13 sledovaných, mezi něž patří např. pravidelná konzumace masa, dostatečné vytápění nebo nový nábytek či týdenní (tuzemská) dovolená. Pro téměř 20 % domácností by pak byl velkým problémem také nečekaný výdaj.

Ačkoliv právě během posledních dvou let se finanční situace ruku v ruce s životní úrovní v případě většiny českých domácností obecně zhoršila, těmi, kdo „tratili“ nejvíce, zdaleka nejsou senioři. „Seniorům hodně pomohly valorizace, prakticky dosahují své životní úrovně jako před krizí. Hůře na tom jsou domácnosti pracujících. Inflace výrazně víc zasáhla chudší polovinu domácností s dětmi, protože mzdy se zvyšovaly mnohem pomaleji než důchody,“ objasnil také Prokop.

A zase to bydlení

Z dat také plyne, že významnou část z rozpočtů domácností si ukrojilo bydlení. Za něj loni na jaře lidé zaplatili v průměru skoro 17 % ze svých čistých příjmů, o rok dříve to bylo cca 15 %. Náklady na bydlení se přitom zvedly o pětinu, především kvůli dražším energiím, vodě i nájmu. Výdaje za bydlení pak samozřejmě v čase průběžně rostou každým rokem. I když pořízení vlastního bydlení se stává stále více nedostupným, většina lidí v Česku stále žije ve vlastním a pouze pětina obyvatel v nájmu. Navzdory rostoucím nákladům na bydlení je však většina lidé dle ČSÚ se svou bytovou situací spokojena.