Musíme si uvědomit, kam patříme, říká Dagmar Pecková

Dagmar Pecková Foto: Tomáš Turek

Jedna z nejznámějších Češek současnosti, světově uznávaná mezzosopranistka opustila operní jeviště a začala se věnovat činohře. Letos na podzim chystá novinku, kterou přímo pro ni napsal scenárista Marek Epstein. Před pražský Arthur´s Pub přichází 158 centimetrů vysoká dáma s výraznou ručně háčkovanou červenou čepicí. Nositelka ceny Thálie za rok 2000 v roli Carmen, bývalá členka Staatsoper v Berlíně a dnes umělecká vizionářka festivalu Zlatá Pecka Dagmar Pecková. Společně trávíme dvě hodiny při rozhovoru pro Noviny kraje.

Celý život se Dagmar Pecková věnovala nejenom opeře, ale i duchovní a písňové tvorbě a stala se světově uznávanou mezzosopranistkou. Vystupovala v Carnegie Hall v New Yorku, v Amsterodamu, Vídni, San Franciscu, Londýně, Tokiu či v Lisabonu a Paříži. Nyní ale opustila operní svět a začala se věnovat činohře. Hned za první činoherní roli Marie Callas skončila v širší nominaci na Thálii za činohru. Má velký sklon k češství a burcování národa a rozbíjení zažitých nepravostí.

„Vždy jsme byli součástí německo-židovské západní kultury, i mezi světovými válkami. Ale po té druhé se zapomnělo na velká jména, jako Kafka, Brod, Kisch nebo skladatelé Mahler, Zemlinský, Strauss, Wagner. Komunismus ,převoral‘ kulturu směr na východ. Nyní se snaží česká kultura najít k těmto velikánům cestu zpět. Je to hodně potřeba, abychom si uvědomili, kam patříme a kde jsou naše kořeny,“ říká Dagmar Pecková.

Ještě před pár měsíci vás bylo možné vidět ráno v šest běhat a nevrátila jste se domů, dokud jste neuběhla deset kilometrů. Stále ještě běháte?

Nyní už ne. Místo toho ale jezdím každý den hodinu na kole. Někdy venku a teď v zimě doma. To, že jsem tak brzo ráno vstávala, bylo tím, že jsem měla období, kdy jsem ráno nemohla dospat. Jak říkají Němci „senile Bettflucht“. Je to takový senilní únik z postele, jak se stává starším lidem.

Dagmar Pecková Foto: Tomáš Turek

Původem jste rodačka z Medlešic u Chrudimi. Kde vlastně nyní žijete? V Praze, či v Německu?

Střídám to. Teď jsme měli premiéru v pražském Národním divadle, tak jsem byla tři měsíce tady ve svém domku v Praze na Spořilově. Jinak jsem v Německu. Na podzim ale v Mladé Boleslavi připravujeme premiéru nové, pro mě napsané hry od Marka Epsteina Milena Jesenská, takže mě čekají opět zkoušky a spousta představení a koncertů po celé republice. Předtím zase festival Zlatá Pecka v Chrudimi. Umím být všude, ale rodinu mám v Německu.

Zmínila jste hru Milena Jesenská. To není příliš známé jméno. O čem hra bude?

Bude to o novinářce Mileně Jesenské a její dceři Honzovi. Protože toužila po synovi a nebyla schopna ji tedy pojmenovat Janou. Celý příběh je posmrtný dialog mezi nimi. Je to svědectví o minulé době. V příběhu vystupuje spousta postav české kulturní scény minulého století… Jesenská umřela v koncentračním táboře, ale ne proto, že by byla umučena, ale byla to gynekologem nezvládnutá operace ledvin. Myslím, že to bude velmi zajímavé činoherní představení.

Dagmar Pecková Foto: Tomáš Turek

Poslední dobou jste známá festivalem Zlatá Pecka, který se koná ve vašem rodišti na přelomu srpna a září. Setkává se s velkým úspěchem a město Chrudim, které je známé loutkářským festivalem, našlo další velký počin. Dokonce je festival zařazen i do Tváře Pardubického kraje.

V hudbě život Čechů. To je motto Bedřicha Smetany a letošní hlavní téma našeho festivalu. Smetana má 200. výročí narození a zároveň je 100. výročí Roku české hudby. Avšak letošní festival nebude jen o české hudbě, ale o češství jako takovém, ať už v pozitivním, či negativním slova smyslu, o čemž nás přesvědčí satirická divadelní hra „největšího Čecha“ Járy Cimrmana České nebe. A celistvost tématu doplní i skvělý film o největším českém skladateli 18. století světového významu Josefu Myslivečkovi Il Boemo. Možná ještě ne zcela ujasněná je podoba výtvarná, ale i výstava určitě bude…

… festival se věnuje i mladým talentům…

Ano, stejně tak se uskuteční oba programy festivalu pro mladé talenty – Talentissimo (abnormálně nadané děti do 16 let) a Pěvissimo (mladí pěvci do 30 let). Lektorkou mistrovských pěveckých kurzů Pěvissima bude slovenská sopranistka a častý host evropských operních jevišť Simona Šaturová. I v závěrečném koncertě Zlatá Pecka Gala 7. září bude mít mládí zelenou. Uslyšíme fenomenálního osmnáctiletého houslistu Daniela Matejču, stojícího na prahu hvězdné mezinárodní kariéry, dvanáctiletou slovenskou flétnistku Klárku Valentovičovou, čtrnáctiletou klavíristku Noru Lubbadovou nebo mezzosopranistku Terezu Papouškovou, barytonistu Daniela Kfelíře a slovenského tenoristu Andreje Vancela, kteří společně vystoupí s Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Stanislava Vavřínka.

Celý program festivalu najdete na www.novinykraje.cz.