Léčivý zázvor může i uškodit. Na co si dát pozor

Zdroj: commons.wikimedia, Malcolm Koo, CC-BY-SA 4.0

Zázvor je často označován jako superpotravina. Toto označení si skutečně zaslouží, a to díky široké škále pozitivních účinků na lidské zdraví. Nicméně je potřeba s ním zacházet opatrně, jinak nám může přinést více škody než užitku.

Zázvor a jeho účinky

V podstatě se jedná o koření získávané z oddenků rostliny zázvor lékařský. Má výraznou až štiplavě pálivou nasládlou chuť, díky čemuž slouží k dochucování jak sladkých, tak slaných pokrmů či nápojů. Je bohatým zdrojem antioxidantů. Obsahuje například vitamín C, vitamín E a kyselinu pantothenovou či minerály, jako jsou draslík, hořčík, fosfor a vápník. Zázvor má zahřívací a uvolňující účinky. Pomáhá při léčbě nevolností, nachlazení, často zmírňuje i bolesti hlavy či svalů a únavu. Jeho pravidelný příjem může údajně pomáhat snížit cholesterol či napomáhat při hubnutí.

Na co si dát pozor

Stává se ovšem, že při jeho přípravě či konzumaci uděláme chybu, díky které nám zázvor místo prospěchu uškodí.

  • Raději méně než více. Zázvor je velmi aromatický. Při přípravě pokrmů a nápojů je potřeba přidávat ho opatrně, zejména jestliže nemáte zkušenost, jak na něj budete reagovat. Zatímco mírný zázvorový čaj může pomoci při nachlazení a kašli, příliš silný čaj vám kašel svými dráždivými účinky naopak vyvolá.
  • Nepřekračujte maximální denní dávku, za kterou se u dospělého obecně považují maximálně 4 gramy čerstvého nebo 1 gram sušeného zázvoru. Při větším množství hrozí nejen trávicí potíže jako pálení žáhy, průjem, plynatost a žaludeční nevolnost, ale také srdeční poruchy, např. bušení srdce, či poruchy spánku. Zejména citliví jedinci by měli být velmi opatrní.
  • Zázvor se nedoporučuje užívat nalačno, protože díky své „síle“ může vyvolat trávicí problémy.
  • Pozor na kombinaci s léky. Zázvor patří mezi takzvané inhibitory enzymů. Pokud užíváte léky, měli byste být opatrní, protože může ovlivnit jejich účinnost. Často se nedoporučuje kombinovat s léky na vysoký krevní tlak a s léky na ředění krve. Vyšší dávky zázvoru totiž mohou zpomalovat srážení krve.
  • Nežádoucí projevy. Buďte všímaví ke svému tělu. Pokud po konzumaci zázvoru nebo produktů, které ho obsahují, ucítíte nepříjemné projevy, např. pálení patra, jazyka, tvorbu puchýřků v ústech či vám bude tzv. těžko nebo se vám budou zvedat žaludeční šťávy, pak jste si dopřáli zázvoru na své poměry příliš mnoho anebo byste jej neměli konzumovat vůbec kvůli intoleranci. Zázvor může, podobně jako jiné potraviny, také vyvolat alergické reakce.
  • Není pro každého. Jestliže trpíte dlouhodobými trávicími potížemi, např. zánětem trávicí soustavy, pak pro vás bude zázvor díky své agresivitě patrně zcela nevhodný.