Sněmovna jednomyslně přijala redefinici znásilnění. Je to signál obětem, věří poslanci

Zdroj: Pexels/ RDNE Stock project

ČESKO – Sněmovna včera po třetím čtení jednomyslně, 168 hlasy, přijala návrh nové definice znásilnění. Hlavním principem bude, že „ne“ znamená skutečně „ne“. Při klasifikaci znásilnění tedy nebude hrát roli již jen fyzický nátlak nebo hrozby, ale jakkoliv projevený nesouhlas oběti (např. v podobě gesta, pláče, slovního odmítnutí apod.). Přísněji budou posuzovány také sexuální praktiky s dětmi do 12 let.

Unikátní shoda

Radost nad tím, že se poslanci v tomto případě skutečně bez výjimky shodli, vyjádřil na tiskové konferenci sněmovního výboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí, který o změny v zákoně usiloval, sám ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Jsem rád, že novela trestního zákona byla přijata jednomyslně a její znění bylo akceptovatelné pro všechny politické subjekty,“ uvedl přímo. Novela pak dle slov Kláry Kocmanové (Piráti), členky výboru pro sociální politiku, reaguje na společenský vývoj a posuny ve vnímání různých jevů. „Není to dlouho, co v trestním zákoníku uznáváme, že znásilněn může být i muž a že ke znásilnění může dojít třeba i mezi manželi. Nyní tak říkáme, že není přípustné mít sex, pokud s ním nesouhlasí obě strany,“ uvedla.

Hranice bezbrannosti: jednoznačně 12 let

Hlavní legislativní změna tedy spočívá v tom, že zatímco podle původní úpravy byl daný čin klasifikován jako znásilnění tehdy, pokud byla k sexuálnímu styku oběť donucena násilím či pohrůžkou násilí, příp. byla zneužita bezbrannost oběti, nově bude znásilněním pohlavní styk proti vůli oběti a také styk, při němž bude zneužita bezbrannost oběti. „V návrhu je jednoznačně řečeno, že do 12 let se na nikoho sexuálně nesahá,“ uvedl ministr Blažek s tím, že nyní se u dětí zkoumá, zda si byly, či nebyly vědomy toho, že šlo o sexuální hrátky. Dle toho se pak čin posuzuje jako znásilnění, nebo pohlavní zneužití (přičemž trestní sazby se samozřejmě v těchto dvou případech liší). „Jakékoliv obtěžování dítěte do 12 let bude nově automaticky znásilněním,“ dodal.

Právě vymezení bezbrannosti oběti pak bylo dle Taťány Malé (ANO), členky ústavně-právního výboru, velkým dluhem společnosti. Malá také dodala, že je třeba zdůraznit, že cílem novely není postihovat normální chování, čehož se někteří obávají. „Novela se nevztahuje na ty, kdo respektují to, že k pohlavnímu styku či jinému sexuálnímu aktu je potřeba souhlasu všech zúčastněných. Cílí na ty, kteří nic z toho nerespektují a třeba si i myslí, že mají právo mít s někým sex, protože jsou s ním v manželství nebo partnerství,“ upřesnila. Malá je také přesvědčena, že se díky novele zlepší postavení obětí sexuálního násilí v Česku.

České oběti násilí

Podle výzkumu organizace ProFem se s nějakou formou sexuálního násilí během života v Česku setkalo kolem 60 % žen. Znásilnění (dle nové definice) pak zažila každá pátá žena. Problémem ale je, že řada z nich nakonec čin z řady různých důvodů nenahlásí. I v tom by novela mohla pomoci. „Myslím, že to povede i k tomu, že více obětí se rozhodne ten trestný čin nahlásit,“ uvedla pak v souvislosti s přijetí novely ředitelka organizace ProFem Jitka Poláková.

Očekává se, že novela Senátem projde hladce a platit by mohla již příští rok.