Platnost nového stavebního zákona se blíží. Nejen úřady se obávají, že nový systém zkolabuje

Zdroj: Pexels/ ANTONI SHKRABA production

ČESKO – Již od prvního července by měl vstoupit v platnost nový stavební zákon. Jeho cílem je zrychlení a zjednodušení stavebního řízení, které se v řadě případů doslova táhlo roky. Novinka se má týkat jak malých, tak i velkých stavařů (developerů), přesto napříč sektorem panují spíše obavy. Mnozí se tak raději snaží vyřešit vše nyní – když ještě platí stávající legislativa. Jak se totiž zdá, samy stavební úřady v tom, jak celý proces bude nově probíhat, nemají jasno. Nemají techniku. Úředníci nejsou proškoleni. A tak není divu, že obavy z nepřipravenosti celého systému i komplexní digitalizace narůstají…

Zjednodušení, nebo další problémy?

Nová legislativa má – ruku v ruce s prosazovanou digitalizací – směřovat k usnadnění celého procesu stavebního řízení. Např. nyní je pro zahájení stavby domu nezbytné projít územním řízením a následně také procesem stavebního povolení. Dle stávajícího zákona je tedy jednotlivých řízení několik, stavbu je třeba nejprve umístit, pak je nezbytné její povolení. Nově by se měl celý proces zredukovat do jednoho řízení. Žádost o stavební povolení by navíc mělo být snadné podat, a to elektronicky. Stavební povolení by mělo být vydáváno do 30 dnů v případě malých staveb a v případě těch větších do 60 dnů. Různé lhůty sice platí i nyní, ale nejsou dodržovány. „Díky digitalizaci budeme mít přehled, co se kde zdržuje, kde je ta která žádost,“ uvedla Leona Gergelová Šteigrová z ministerstva pro místí rozvoj s tím, že by zaměstnanci stavebních úřadů následně mohli získat také vyšší finanční ohodnocení, a to dle vytíženosti jednotlivých úřadů.

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) je vše v běhu a nic tomu, aby nový zákon začal být uplatňován v praxi, nebrání. „Stavební zákon byl schválen loni. Jak bude vypadat stavebnictví, tedy už víme. V e-learningu máme přihlášeny tisíce lidí a zřizujeme také infolinku,“ shrnul s tím, že během června budou všichni na novinky připraveni. Úředníci také tento týden získali webovou aplikaci, přes kterou bude povolování staveb probíhat.

Teorie vs. praxe

Optimismus ministerstva pro místní rozvoj však příliš nesdílí zaměstnanci stavebních úřadů. Některé z nich stále čekají na nové počítače. Úředníci jsou vystaveni nespočtu dotazů na nový stavební zákon, odpovědi ale sami neznají. Přechod na nový systém dle jejich názoru připravený není, stejně jako samotný systém, který si zatím v praxi  zatím neměli možnost osahat. Pochybnosti mají ale i stavaři. Dle nich stále nejsou zveřejněné příslušné vyhlášky, jak má vypadat dokumentace, nikdo také přesně neví, jak se s ní bude pracovat.

I s ohledem na množící se výhrady požadují zástupci opozičního hnutí ANO odklad platnosti. „Nikdo to netestoval, není připravená technika, nikdo to nekoordinuje,“ uvedl tak Robert Králíček, člen výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Totéž již zmínil i prezident Petr Pavel. V tomto případě je ale otázkou, zda by něco takového bylo v souladu s právem a legislativou. Odklad by totiž musel projít parlamentem. „Neumím si tu situaci představit. Nejspíš bude muset dojít k tomu, že zákon začne platit, jak má,“ uzavřel Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Dodal také, že spoléhat na to, že od 1. července bude vše fungovat, jak má, nelze. Dle jeho slov to je ale vzhledem ke složitosti celého nového systému pochopitelné.