Když skoncujete s kouřením, oddechnou si nejen vaše plíce. Budete se ale muset hlídat

Zdroj: pxhere.com, free image

Kouření je plíživý zabiják. Naneštěstí ubližuje nejen kuřákům, ale také nekuřákům, kteří jsou nuceni tabákový kouř dýchat. Kuřákovi, který se svým zlozvykem skoncuje, se jeho tělo bohatě odmění. Kouřením totiž zdaleka netrpí jen plíce a průdušky. Co vše se v jeho těle zlepší, když s kouřením skoncuje? Na co si dát pozor?

Schopnost regenerace

Schopnost těla alespoň částečně se vzpamatovat i z těch nejnáročnějších situací je neuvěřitelná. Člověk je schopen žít i pouze s jednou ledvinou či bez sleziny. Nemocí poničený nebo dokonce chybějící orgán pochopitelně už nikdy nedoroste, obnovovací schopnosti organismu však v řadě případů dokážou téměř divy. Jak je tomu u plic?

Pozitivní změny během prvních dnů

Když přestanete kouřit, začnou se plíce téměř okamžitě uzdravovat, stejně jako další orgány v těle. Zpomalí se srdeční tep a hodnota krevního tlaku začne klesat směrem k normálu. Tělu se podaří zbavit se přebytečného oxidu uhelnatého, který je pouze jednou ze stovek prokazatelně škodlivých látek v cigaretovém kouři. Díky těmto prvním změnám se zvýší nasycení organismu kyslíkem a celkově se zlepší krevní oběh, z čehož profituje i srdce samotné, jelikož se sníží i pravděpodobnost infarktu. Již po několika dnech se z dehtové deky oklepou i čichové a chuťové buňky, takže člověku pak hned lépe chutná. Ještě během prvního týdne si pak konečně oddechnou i dříve neustále zúžené průdušky. Spolu se silnějším srdcem a lepším krevním oběhem se tak nyní bude bývalému kuřákovi i lépe sportovat, díky čemuž je snazší naskočit na vlnu zdravých návyků.

Změny do jednoho měsíce

Již po dvou až třech týdnech je možné naměřit zlepšení funkce plic, což se ukáže na spirometrickém vyšetření. Mělo by dojít ke zvýšení dlouhodobým kouřením zmenšené kapacity plic. Přibližně během jednoho měsíce od poslední cigarety se z kouření začne zotavovat také tzv. respirační epitel. Je to druh plicní tkáně, jež hraje důležitou roli ve vykašlávání, což je obranný mechanismus těla chránící plíce před infekcemi.

Dlouhodobý přínos nekouření

Během prvního roku od odložení cigaret se začne funkce plic vracet do normálu. Děje se tak však pozvolna. Až bývalý kuřák oslaví svoje první výročí bez tabáku, bude jeho pravděpodobnost infarktu přibližně poloviční oproti člověku, který nadále kouří. V následujících letech bude klesat i riziko výskytu rakoviny některých orgánů, jako je například jícen, hltan, ale třeba také močový měchýř nebo děložní čípek.

Euforie z úspěchu není na místě

„Přestože se zdravotní stav a celková fyzická kondice zlepšuje de facto ihned poté, co člověk přestane s kouřením, nemůžeme se spoléhat na zázraky. Riziko úmrtí na rakovinu plic se sice může snížit až na polovinu v porovnání s aktivním kuřákem, ale nedostane se na úroveň člověka, který v první řadě nikdy kouřit nezačal,“ varuje MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno, která patří mezi tuzemské i evropské špičky v oboru plicního lékařství.

Pomoc pro odvykající kuřáky

Doporučuje se tedy, abyste svému zdraví věnovali zvýšenou pozornost i poté, co jste kouření nadobro vyřadili ze svého života. V tom vám může pomoci unikátní screeningový program včasného záchytu karcinomu plic, kterého se mohou účastnit aktivní i bývalí kuřáci. Jeho součástí je také odborná podpora v odvykání kouření. Obzvlášť pokud patříte do rizikové skupiny, tedy již jste oslavili pětapadesátku a v posledních dvaceti letech jste kouřili krabičku denně, stáváte se ideálním adeptem.

Co však dělat, když nesplňujete podmínky vstupu do screeningového programu? Existují i jiné rizikové faktory pro vznik rakoviny plic, např. práce s azbestem (dříve se totiž nedodržovaly žádné bezpečnostní podmínky). Pak je vhodné přes praktického lékaře navštívit pneumologa, který riziko vyhodnotí.

Zpracováno dle TZ