Jak kupovat potraviny či hotové čerstvé pokrmy za polovinu. Stačí se přihlásit do aplikace na záchranu potravin

Ilustrační foto: Rýdlová J.

Až jedna třetina potravin skončí v odpadkovém koši, protože se nenajde zákazník, který by si je v pravý čas koupil. Na druhé straně mnoho lidí má napjatý rodinný rozpočet, a musí bedlivě sledovat každou korunu, kterou utratí. Mnohé potraviny by si rádi koupili, ale nemohou si nákup dovolit za plnou cenu. Řešení této situace pomáhá oběma stranám. Může být užitečné třeba i pro vás. O co se jedná?

Zamezit zbytečnému plýtvání potravin, které by ze zákona musely podlehnout likvidaci a zároveň je ještě v době jejich zákonné použitelnosti nabídnout zákazníkům, umožňuje platforma Nesnezeno, která se zaměřuje na boj proti plýtvání potravinami.

Jak vše funguje

Nesnězeno je platforma, prostřednictvím které restaurace, pekárny, obchody a hotely prodávají neprodané, avšak plně hodnotné jídlo se slevou. Platforma je jednoduše přístupná, a to z prohlížeče nebo přes mobilní aplikaci.

Firmy zde umístí svou nabídku potravin s fotografií. V případě restaurací se může jednat např. o dvě polévky za cenu jedné či zlevněné hlavní jídlo, v případě kavárny o balíček pečiva, koláčků či zákusků, v případě obchodu o balíček potravin.

Kolik ušetříte a co musíte udělat

Podmínkou je, že poskytnutá sleva dosahuje minimálně 50 % z původní ceny a potraviny či hotové pokrmy splňují naprostou nezávadnost. V nabídce se objevují položky, které je nutné rychle vyprodat. Zájemce o koupi tedy musí v aplikaci Nesnezeno sledovat aktuální nabídky ve své lokalitě a poměrně rychle reagovat. Přes aplikaci si vybere jídlo či balíček potravin a zaplatí. Nakonec si zboží přijde vyzvednout v uvedenou dobu do dané prodejny .

Jak pro kupující, tak pro prodávající je členství zdarma. Údržba a vývoj aplikace jsou hrazeny z malé provize z prodaných balíčků a z transakčního poplatku za každý prodaný balíček. Prodávající podniky nemají povinnost dodávat své balíčky pravidelně. Záleží plně na jejich potřebě nabídnout přebytečné potraviny.

Dostupnost se zlepšuje

Do projektu je zapojena celá řada prodejců. Je však pravdou, že k jejich nabídce mají fyzicky lepší přístup zpravidla obyvatelé větších měst. Dobrou zprávou je, že do projektu se zapojuje stále více firem z různých oblastí republiky. Příkladem je obchodní řetězec PENNY, který se k platfromě Nesnězeno připojil v dubnu loňského roku. Původně nabízel výhodné balíčky potravin, kterým brzy uplyne doporučená doba spotřeby, jen v několika pražských prodejnách. Díky velké poptávce zákazníků však rozšířil tuto nabídku. V současnosti se jedná již o 200 prodejen, což je téměř polovina obchodů PENNY v ČR. Denně se takto v jeho pobočkách zachrání přibližně 3 tuny potravin.

Co v balíčku najdete

Konkrétní obsah balíčku, který si výhodně zakoupíte, však zpravidla neznáte předem, protože samotní prodejci neví přesně, co jim zbyde. Restaurace může tedy například nabízet 2 porce polévky za cenu jedné, nevíte však předem, jestli to bude zelňačka, vývar nebo gulášovka. Totéž platí také u potravinových balíčků. Například v PENNY balíčcích se nejčastěji objevuje pečivo, ovoce, zelenina, mléčné výrobky a další čerstvé potraviny, přičemž průměrná hmotnost jednoho balíčku je v závislosti na složení obvykle 2-3 kg. Balíček s překvapením z Trdlokafe Avion Ostrava bude pro změnu obsahovat trdelník. Dle recenzí zákazníci bývají zpravidla spokojeni. Obecně důvodem nespokojenosti bývá nižší čerstvost zeleniny (což je klasický problém i v obchodě ke konci prodejní doby), případně nevyhovující složení balíčku.