České armádě chybí vojáci. Bude nový projekt předstupněm branné povinnosti?

Zdroj: Pexels/Jaxon Matthew Willis

ČESKO – Až do počátku války s Ukrajinou se nezdálo, že by česká armáda potřebovala nové rekruty. Jenže jak se nyní postupem času ukazuje, nejenže mnohé již stávající vojenské jednotky v Česku personálně oslabují, ale nedaří se jim ani doplňovat stavy. Pomoci by měl nový projekt Armády ČR, který má nalákat do uniforem novou generaci. Pilotní fáze byla již zahájena…

Potřeba armády roste?

Ohledně armády se toho od počátku války s Ukrajinou děje mnoho. A to nejen v Česku. Některé země dokonce opět zahájily povinné odvody (a to dokonce i jedna z těch severských). O branné povinnosti již uvažují také Němci. Byť diskuse na toto téma v Česku zatím rozpoutána nebyla (je jasné, jaká nelibost občanů by se vzedmula), armáda i tak hledá nové způsoby, jak doplnit své řady. Proto odstartoval nový projekt určený pro absolventy a studenty posledních ročníků středních škol – a má v podstatě podobu dobrovolného vojenského cvičení. To trvá měsíc a cílem je představit všem účastníkům armádu jako celek, její fungování a princip. Letošní nultý – a zároveň pilotní – ročník nyní probíhá na dvou místech, v Hranicích a v Žatci.

V čem měsíční výcvik spočívá?

V rámci letošního ročníku armáda oslovila školy, se kterými dluhově spolupracuje, a to s nabídkou pro studenty či čerstvé absolventy kurz absolvovat. Základními předpoklady pro vstup do programu byly v souladu s požadavky Armády ČR plnoletost, zdravotní způsobilost, bezúhonnost, české občanství a také dokončené základní vzdělání.

V rámci kurzu se účastníci učí základní vojenské praxi, učí se se podávat hlášení, správně stát při jednotlivých povelech a zvykají si také na nový typ stravy a především odloučení od rodin a mobilních telefonů a také na život v kolektivu. Součástí je i střelecká příprava, práce se zbraní, zdravověda, topografie, přežití v přírodě a mnoho dalšího. Měsíčního kurzu se letos účastní 127 středoškoláků, přičemž 20 % tvoří dívky. Ty, co 4týdenní cvičení úspěšně absolvují, v závěru čeká slavnostní vojenská přísaha, stanou se vojáky v záloze a příp. obdrží také odměnu až ve výši 33 tis. Kč.

Trvající armádní podstavy

Ačkoliv Armáda by chtěla do konce dekády disponovat 30 tis. mužů a žen ve zbrani, jedná se o cíl, který bude i dle jejích zástupců těžké splnit. Některé jednotky se s podstavy potýkají již nyní. Obecně větší personální problémy má Armáda v Čechách než na Moravě. Řešení neuspokojivé personální situace již hledá na Generálním štábu i speciální tým, která se kromě náboru zaměřuje také na to, jak si personál udržet.

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) by minimálně v případě některých jednotek, resp. těch, kde je situace nejkritičtější, mohlo pomoci navýšení stabilizačních příspěvků. „Ohodnotili bychom ty lidi vyššími finančními prostředky. Nikdo nic lepšího než finanční prostředky jako formu odměny totiž nevymyslel,“ uvedla přímo.

Faktem navíc je, že postupně pořizovaná nová výzbroj bude také vyžadovat nové odbornosti a profese. I proto chce Armáda nábor zbavit byrokracie, digitalizovat ho a zrychlit, tedy provést celou řadu systémových změn tak, aby do ní lidé vstupovali ochotněji.