Ceny plynu kolísají, pro evropský trh jsou nejvyšší za poslední rok. Jaký bude další vývoj?

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – V souvislosti s válkou na Ukrajině zasáhla Evropu v předcházejících letech masivní energetická krize. V jejím důsledku vzrostly ceny plynu na extrémní hodnoty pohybující se až okolo 100 eur za megawatthodinu (MWh). Ačkoliv trh se postupně uklidnil a cenová hladina poklesla, v pondělí došlo opět k významnému nárůstu ceny plynu, a to k hodnotě nejvyšší za poslední rok. Dle odborníků se ale jedná jen o dočasný výkyv, který by evropské odběratele neměl nijak poznamenat. Svou roli v tom hraje i fakt, že země Evropské unie se závislosti na ruském plynu relativně úspěšně zbavily. V rámci EU tak odebírají ruský plyn jen v Maďarsku, na Slovensku a v Rakousku. To pak v praktické rovině znamená v rámci EU jen 8 % původních dodávek zemního plynu mířícího z Ruska do Evropy.

Citlivý evropský trh

Na počátku týdne ceny plynu významně poskočily vzhůru. Jedna MWh se prodávala za více jak 41 eur, což je více jak 2% nárůst za jediný den. Důvodem růstu byly obavy o tranzit plynu z Ruska přes Ukrajinu. Tamní město Sudža, kde se nachází předávací stanice, se totiž stalo centrem bojů poté, co ukrajinská armáda zahájila v dané oblasti ofenzivu. Právě cena plynu je přitom do jisté míry klíčová i pro další vývoj evropského trhu s plynem. „Klíčovým faktorem se stala okupace předávací stanice Sudža. Ukrajinci tak mají ruku na kohoutu pro plyn do tří evropských zemí a mohou to i využít odpovídajícím způsobem,“ shrnul situaci odborník v oblasti plynárenství Vratislav Ludvík.

Jak ale také Ludvík dodal, v potaz je třeba brát i skutečnosti týkající se ekonomického zdraví Gazpromu. „Gazprom je v mnohem horší situaci než u nás například firma Netforgas. Prodeje Gazpromu velmi výrazně klesly, většinový export míří směrem na Čínu a Turecko,“ dodal s tím, že odborníci dokonce tvrdí, že Gazprom se blíží bankrotu. „Pokud by k tomu došlo, tak by se trh s plynem začal výrazněji měnit a začal by být ještě citlivější na vnější podněty,“ upřesnil také Ludvík. Faktem přitom je, že od doby, kdy se Evropě podařilo zbavit závislosti na ruském plynu, je na různě podněty velmi citlivá, což je obzvlášť problematické pro velké spotřebitele.

Další vývoj?

Zatímco během energetické krize se cena plynu pohybovala okolo 100 euro/1 MWh, po stabilizaci poklesla k 20-24 eurům (což je sice více než před krizí, ale jak se odborníci shodli, tato cenová hladina je relativně přijatelná). Počátkem tohoto týdne ale došlo k cenovému skoku, kdy ceny vzrostly na nejvyšší letošní hodnotu okolo 41 euro/1 MWh. Ovšem odborníci se shodují, že pokles k původním hodnotám je očekávatelný za předpokladu, že nedojde k žádné výraznější eskalaci situace na území Ukrajiny.

Výše řečené nakonec potvrzuje i skutečnost, že již v polovině týdne Gazprom oznámil, že tranzit ruského plynu přes Ukrajinu, potažmo přes předávací stanici Sudža, obnovil.