ČESKO – Do Česka se blíží extrémní srážky a také vítr. Většina republiky (zejména pak východní část) se připravuje na kritickou situaci, zvedání hladin všech toků a případné lokální a bleskové záplavy. Příslušníci IZS jsou již v pohotovosti a ministr vnitra vybízí, aby především lidé v rizikových lokalitách byli připraveni také na případnou evakuaci. Jaké jsou tedy predikce?
Lijáky a vítr minimálně do neděle
Již od dnešního dne až do neděle hrozí podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) v Česku extrémní srážky. Mohou se zvedat hladiny řek a kvůli silnému větru hrozí také nebezpečí vyvracení stromů z podmáčeného podloží. Výstraha před extrémními srážkami platí ode dneška pro východní část republiky, během víkendu ale bude rozšířena. Pršet má totiž v kuse po celé čtyři dny. Jak upozornil meteorolog České televize Pavel Karas, nejvíce nebezpečná bude situace v oblasti Jeseníků. Tam by celkové dešťové úhrny mohly dosáhnout až ke 450 litrům na metr čtverečný.
Jednotlivé regiony se tedy již nyní na přívaly vody připravují. Povodní Moravy postupně snižuje hladiny v několika vodních nádržích. Cílem je vytvořit prostor na případnou povodeň. Hladiny se snižují de facto na všech 29 nádržích, které do povodí spadají. V kontaktu s ČHMÚ je také Povodí Vltavy, i zde již byla zahájena preventivní opatření. Např. retenční nádrže jsou prázdné a schopné zvládnout případný zvýšený průtok. V plánu je také (v případě potřeby) uzavření protipovodňových vrat v Praze.
Připravte se, vyzvali ministři
V souvislosti s předpovědí meteorologů se včera konal také mimořádný tiskový brífink k výstrahám k extrémním srážkám. Jak shrnul ministr životního prostředí, Petr Hladík (KDU-ČSL), „situace, která nás čeká v následujících 4-5 dnech, je obdobná situaci velkých povodní z roku 1997 nebo 2002. Velmi pravděpodobně dnes kolem půlnoci začne pršet a postupně se déšť rozšíří přes Vysočinu směrem k severozápadu a následně na celé území.“ Dle ministrových slov bude situace složitá v tom, že k extrémnímu množství srážek se přidá silný vítr. Jeho intenzita bude dosahovat až ke 100 km/hod, což v praxi znamená, že podmáčené podloží může způsobovat pády stromů nebezpečné pro lidi i majetek. Nutno dodat, že ohrožena zdaleka nebudou jen klasická záplavová území. „Vzhledem k tomu, že intenzita srážek bude dlouhodobá, dojde k nasycení půdy a lesů a povodňová vlna se stejně jako bleskové povodně může objevit i tam, kde to není očekávána,“ dodal Hladík.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pak shrnul, že ačkoliv není cílem vyvolávat strach a paniku, předpovědi nejsou optimistické. A jsou-li všichni připraveni, následně má IZS snazší práce. Vyzval tedy starostky a starostky, aby zkontrolovali své povodňové a evakuační plány a veškeré operativní postupy pro případ živelní katastrofy. „Doporučujeme také v povodňových oblastech, aby lidé měli připraveno evakuační zavazadlo a byli schopni rychlého přesunu,“ uvedl také. Dodal, že je namístě, aby lidé měli po ruce i nabitý mobilní telefon a k dispozici powerbanky pro případ výpadku elektřiny a také dostatek pitné vody. „Auta a majetek, který lze zajistit, by občané neměli ideálně nechávat v blízkosti vodních toků. Cenné věci – je-li to možné – raději vyneste do horních pater,“ uzavřel.