ČESKO – Poslední čtyři dny byly pro celou Českou republiku obrovskou výzvou. Navzdory všem přípravám na velkou vodu, kterou Český hydrometeorologický ústav predikoval, se bohužel nepodařilo zabránit v některých lokalitách fatálním škodám. Tisíce lidí musely opustit své domovy, někteří již přišli o střechu nad hlavou, jiným voda jejich domovy významně poničila. Již nyní všichni mohou žádat o mimořádnou finanční pomoc, k dispozici jim budou také zdroje ze zahájených rozsáhlých potravinových sbírek, stejně tak již vzniká i řada charitativních sbírek…
Katastrofické záplavy
Dle slov ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) řešily složky IZS včera večer 1932 mimořádných událostí, nejčastěji odstraňování spadlých stromů, odčerpávání vody, budování protipovodňových opatření. Od počátku silných dešťů pak celkově členové IZS řešili 7 884 událostí. Na řadě míst byly organizovány také rozsáhlé evakuační akce – a celkem evakuováno více jak 12 tisíc osob. „Prosíme všechny, aby se řídili pokyny hasičů a neodmítali evakuaci. Hasiči se snaží chránit jejich životy. A dělají to tak, aby se pak na místo nemuseli vracet v mnohem obtížnějších a nebezpečnějších podmínkách,“ shrnul také Rakušan.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) pak sice během neděle deště na zasažených částech území ustaly, ale srážky opět míří zpět a pršet bude zejména na Moravě a na jihu Čech. Dle predikcí deště neustanou ani v úterý a ve středu. Stále tedy hrozí masivní sesuvy půdy a vývraty stromů – proto by se lidé měli vyvarovat návštěv lesů a parků. „Nyní sledujeme Litovelské Pomoraví a Olomouc – propočítáváme, zda Olomouc vydrží. Má ochranu na 20letou vodu, ale některé modely hrozí vyšší hodnotou. Snažíme se do většiny míst obnovit dodávku elektřiny, mobilní spojení a příjezdové cesty, což se týká především Jeseníku, Hanušovic a Rapotína,“ shrnul Hladík na včerejším nočním brífinku.
Hygiena na 1. místě
Právě v souvislosti se zaplavenými oblastmi pak ministr Rakušan avizoval, že během dnešního rána starostové měst obdrží hygienická pravidla pro veřejnost – a měli by nabádat občany ke zvýšené hygieně. „Voda v těchto lokalitách může být kontaminovaná, stejně jako potraviny, což může vést k šíření infekčních chorob,“ uvedl. Apeloval zároveň na všechny aby si pečlivě a často myli ruce, vyvarovali se konzumace vody ze studní, při úklidu užívali ochranné pomůcky a také hlídali svá zvířata, aby ani ona neutrpěla žádnou nákazu.
Využijte pomoc
Ačkoliv vlastní tiskovou konferenci v souvislosti s povodněmi bude mít ministerstvo práce a sociálních věcí až během dne, již nyní potvrdili zástupci vlády možnost čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci. Žádat o ni lze na úřadu práce v místě trvalého bydliště, a to i elektronickou formou. S vyplněním formuláře případně pomohou úředníci na speciální lince 800 77 99 00. Ti, kdo se kvůli odstraňování následků povodní (nebo z důvodu nemožnosti dopravit se na místo) nemohou dostavit do práce, mohou čerpat pracovní volno bez náhrady mzdy. Pokud je nutné zůstat doma s dítětem, které nemůže do školky či školy, lze čerpat ošetřovné. Naopak pokud nelze práci vykonávat proto, že bylo zaplaveno pracoviště, zaměstnavatel by měl poskytnout náhradu mzdy ve výši 60 %.
Psychickou pomoc postiženým povodněmi poskytuje Linka bezpečí (na tel. 116 111), Linka první psychické pomoci (na tel. 116 123) a také Linka seniorů Elpida (na tel. 800 200 007). „Nestyďte se v takových situacích požádat o pomoc a svěřit se do péče profesionálů. Na místě největších katastrof budou samozřejmě k dispozici také krizoví interventi IZS,“ ubezpečil Rakušan.
Již nyní vznikají také humanitární sbírky řady neziskových organizací a sílí také sbírka potravinových bank. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se již dnes zapojili do sbírky potravinových bank. Solidarita nás všech je velká. Zapojují se jak jednotlivci, tak i velké společnosti a řetězce,“ uvedl s díky ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dary následně míří k ISZ, tyto složky jsou totiž schopné veškerou pomoc doručit i do nejvíce zasažených a jinak nedostupných míst.