OPAVA – Město Opava v dnešních odpoledních reagovalo na paniku ohledně výskytu žloutenky v Opavě. Učinilo tak na základě množství dotazů. které městu zaslali samotní občané. Jejich obavy uklidnilo, v Opavě žloutenka není. Hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková sdělila, že očkování proti žloutence není zapotřebí. Nicméně pro zájemce je dobrovolné a zdarma, ovšem pouze v lokalitách výskytu.
Situace se žloutenkou v kraji
Město Opava na svých facebookových stránkách uvedlo, že krajští hygienici evidují žloutenku pouze v Ostravě v jedné z vyloučených lokalit. „Podle odborníků je plošné očkování v této době nesmysl,“ uvedlo město na svých facebookových stránkách. V současné chvíli se proti žloutence očkuje v Ostravě. Očkování v krajském městě začalo tuto sobotu. Hlavní hygienička Macková k tématu na ČT24 doplnila, že lokality k očkování vybírají podle rizikového výskytu žloutenky. Hygienici neustále vyhodnocují situaci v souvislosti se žloutenkou, a kdyby se cokoliv změnilo, lidé se informace dozví.
Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás síti X , kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Kdo je nejvíce ohrožený a jaká je prevence
Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje také nabádá k opatrnosti. “Cokoliv, co bylo v kontaktu s povodňovou vodou, může být zdrojem infekce. Objevit se mohou nejen žloutenka typu A, leptospiróza či bacilární úplavice, ale také další průjmová onemocnění, záněty ledvin či infekce kůže. Všechna znamenají další zátěž pro už tak vyčerpaný organismus, proto je tak důležité dbát na prevenci nákazy,” zdůraznil infektolog a předseda Společnosti infekčního lékařství Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Nejvíce ohrožené jsou děti, senioři a chronicky nemocní. Infekce se mohou vyskytnout i s časovým odstupem po záplavách spolu s tím, jak postupně probíhají likvidace škod.
Základem je mýt si pečlivě a často ruce, pokud není k dispozici voda a mýdlo, tak použít dezinfekci s obsahem alkoholu. Pít pouze zdravotně nezávadnou vodu a v případě pochybností sáhnout po balené. Nekonzumovat žádné zaplavené potraviny a při úklidu důsledně používat ochranné pomůcky, tedy pevnou nepromokavou obuv, rukavice a případně respirátor nebo brýle.
Krajské hygienické stanice jsou v souvislosti s povodněmi v terénu a v pohotovosti 24/7 a k dispozici samosprávám i občanům. Informační linky jsou v provozu od pondělí do pátku v čase od 8 do 15 hodin.
Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje
595 138 122 – informace k problematice pitné vody a studní
595 138 117 – informace k epidemiologické situaci
595 138 134 – informace k potravinám
606 704 864 – informace týkající se školských zařízení
595 138 129 – informace k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci