
KRNOV – Zcela nový program preventivních screeningových vyšetření pomáhá lékařům krnovské nemocnice včas odhalit rakovinu prostaty. Je to možné díky projektu, do kterého se nemocnice zapojila. Krnovští specialisté tak mohou rychleji odhalit onemocnění prostaty v počátečních fázích, kdy je vysoká šance na úspěšnou léčbu. Program se snaží také apelovat na včasnou prevenci u mužů, a to i v případě, že nepociťují žádné změny.
Projekt se zaměřuje na muže ve věku od 50 do 69 let
Pilotní program Ministerstva zdravotnictví cílí na muže v nejrizikovějším věku od 50 do 69 let. Ti jej mohou využít zcela bezplatně. „Důležitou roli v tomto procesu hraje praktický lékař, který motivuje své pacienty podle rozhodných kritérií k účasti v programu. Pacienti právě u něj absolvují odběr krve, a pak čekají na výsledek. Pouze v případech, kdy úvodní vyšetření krve potvrdí zvýšenou hladinu prostatického specifického antigenu (PSA), tedy 3 a více µg/l, jsou odesláni na další vyšetření do krnovské nemocnice,“ vysvětlil primář urologie Jan Pulcer. Na vyšetření do krnovské nemocnice přitom nemíří muži jen z Krnova nebo Bruntálu, ale také z Opavska a nezřídka i z Ostravy.
Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás síti X , kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Na vyšetření pacienta se podílí celý tým lidí. Spolupracují mezi sebou specialisté z oboru urologie a magnetické rezonance. Pokud magnetická rezonance potvrdí pozitivní nález, následuje biopsie, neboli odběr vzorků tkáně prostaty pro histologii. Stud a obavy ale nejsou na místě. Všechna vyšetření v krnovské nemocnici probíhají s důrazem na intimitu, v důstojném prostředí a za využití nejmodernější techniky.
S vyšetřováním prostaty mají dlouhodobou zkušenost
Primářka oddělení magnetické rezonance Romana Kaplanová připomněla, že její pracoviště má dlouhou zkušenost s vyšetřováním prostaty, ať již v rámci primárního záchytu, nebo při určení celkového rozsahu. „Máme rovněž velkou zkušenost s takzvanou fúzní biopsií, která umožní cílený odběr podezřelého okrsku z prostaty právě s využitím magnetické rezonance. Tím docílíme co nejpřesnější stanovení konečné diagnózy,“ vysvětlila primářka s tím, že magnetická rezonance vyhledává i nádory poměrně malé, několikamilimetrové.
Cílem projektu je mimo jiné umět vyhledat muže, kterým nádor rychle roste a může se rychle šířit, protože jeho buňky jsou nápadně změněné. „Někdy paradoxně magnetická rezonance může také zabránit odběru tkáně z prostaty, pokud tyto změny nádoru neprokáže,“ doplnila Kaplanová s tím, že klíčová je především zkušenost radiologa.
Muži, nepodceňte prevenci, apeluje primář
Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění mužů. Mužské pohlaví, věk a dědičnost, to jsou faktory definující nejohroženější skupinu. Zatímco u mladších ročníků se téměř nemoc nevyskytuje, s přibývajícím věkem riziko velmi rychle narůstá. Kromě věku zvyšuje riziko karcinomu prostaty také výskyt onkologického onemocnění u příbuzných v přímé linii, tedy především ve vztahu otec a syn. Počáteční fáze nemoci navíc probíhá zcela bez příznaků, proto muži obvykle necítí potřebu vyhledat lékaře. „Doporučoval bych každému muži v rizikovém věku, aby podstoupil alespoň základní vyšetření krve, i když nepociťuje žádné příznaky onemocnění. Včasný záchyt nemoci je základní podmínkou pro brzké a úplné uzdravení,“ apeloval závěrem na muže primář urologického oddělení krnovské nemocnice Jan Pulcer.
Foto: Sdružené zdravotnické zařízení Krnov