Zpřísnění norem pro kamna čeští politici odmítají. Chtějí, aby Evropská komise plán změnila

Zdroj: Pexels/Jonathan Cooper

ČESKO – S kompletní revizí a radikálním zpřísněním pravidel pro veškerá kamna a kotle na dřevo přišla Evropská komise. Její návrhy sice údajně směřují k vyšší účinnosti a nižší produkci emisí, a tedy zvýšení ekologičnosti, ovšem ze strany českých výrobců kamen a profesních sdružení jasně zaznívá, že plán je pro daný trh de facto likvidační. Se zpřísněním norem ale nesouhlasí ani čeští vládní představitelé včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). Ten chce tedy se zástupci Evropské komise na dané téma zahájit jednání.

Co by zpřísnění norem znamenalo?

Návrh, který normy významně zpřísňuje, by dle odborníků pořízení kamen radikálně prodražil a také ohrozil celý trh. V technické rovině je totiž nastaven tak, že určené normy by naplnilo jen cca 10 % výrobků, které jsou na stávajícím trhu dostupné. To nakonec potvrzují i oborová sdružení, dle jejichž vyjádření je návrh extrémně přísný a nová pravidla by drtivě dopadla jak na výrobce, tak i zákazníky. Zatímco výrobci by museli zahájit nové certifikace, konstrukci a vývoj produktů, zákazníci by si museli za finální produkty značně připlatit. To by v konečném důsledku, jak uvedl ministr Vlček, znamenalo i zpomalení snah o dekarbonizaci. Nová kamna by totiž byla i dvojnásobně drahá a domácnosti by tak raději zůstávaly u těch, která již mají. Jelikož návrh počítá také s automatickou regulací spalování, kdy je nezbytné připojení do elektřiny, posílilo by to také závislost spotřebitelů na elektrickém proudu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dle Vlčka s návrhem nesouhlasí a chce ho změnit – právě proto, že parametry jsou těžko naplnitelné. Opozice pak žádá vládu, aby návrh rovnou odmítla. „Ať na nás nezkouší žádné odklady o rok, o dva, toto musí být jednoznačně odmítnuto včetně všech navrhovaných změn,“ uvedl přímo 1. místopředseda hnutí ANO, Karel Havlíček.

Regulace sem, regulace tam

Kamna a kotle na dřevo a pelety mají stovky tisíc českých domácností. Stát využití biomasy jako obnovitelného zdroje podporuje. Podle zástupců Hospodářské komory tak jde evropský návrh i proti snaze o snížení regulací napříč Evropskou unií. „Jako by někdo zcela pominul vážné diskuse o potřebě změny kurzu v rámci sedmadvacítky,“ reagoval přímo prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Dle Evropské komise na druhou stranu nejde o žádnou novou regulaci. Dříve již přijatá směrnice o ekodesignu prý jen přepokládá revizi parametrů pro topeniště. Představený návrh je tak prý prvním krokem před zahájením dalších technických jednání. O výsledné podobě návrhu však mají rozhodovat a hlasovat členské státy EU. První související jednání se mělo konat už tento týden, Evropská komise ho ale odložila s odůvodněním, že potřebuje více času a také informací.

Vytápění v Česku

Česko přitom na ne/ekologičnost některých zdrojů vytápění samozřejmě myslí. Od loňského září tak již platí zákaz použití neekologických kotlů 1. a 2. třídy nebo starších. Domácnosti měly na přípravu původně 10 let, ale kvůli energetické krizi byly nakonec přidány ještě dva roky. Stát navíc na výměny kotlů přispívá, kotlíkové dotace podpořily na 132 tisíc žádostí v hodnotě 15 mld. Ačkoliv tento program již skončil, desetitisíce domácnosti již využily (a stále mohou využít) program Nová zelená úsporám. V jeho rámci bylo zatím vyčerpáno okolo 5,5 mld. I přesto dle nedávných odhadů zůstává v provozu asi 100 tisíc kotlů, které stávajícím provozním kritériím nevyhovují.