Nové adventní workshopy i bohatá úroda citrusů. Sbírkové skleníky v Olomouci jsou otevřené a plné lákadel   

OLOMOUC – Tropické víkendy provoněné citrusy si mohou až do 18. prosince navzdory chladnému počasí dopřát návštěvníci sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc ve Smetanových sadech. V minulých letech bývaly od října zavřené, vloni je vedení výstaviště poprvé otevřelo také v listopadu a v prosinci. Návštěvníci to ocenili, a tak je palmový, kaktusový, tropický i subtropický skleník na závěr roku přístupný i letos. Navíc se zde koná nová akce: Advent ve sbírkových sklenících.

Jde o vánoční workshopy se zkušenými aranžérkami a floristkami z Výstaviště Flora Olomouc. Konají se o prvním a třetím adventním víkendu, tedy 26. až 27. listopadu a také 10. až 11. prosince, vždy od 10 do 15 hodin. Místo na workshopu není třeba předem rezervovat. „V uvedený čas stačí přijít a pustit se do tvoření. Věnec na dveře vyjde na 650Kč, adventní věnec na 790 Kč a vánoční svícen bude stát od 250 Kč. Zkrátka nepřijde ani ten, kdo si na výrobu dekorací netroufne. Věnce a svícny budou připravené i přímo na prodej,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc. V ceně workshopu je i vstupné do sbírkových skleníků. Každý účastník workshopu navíc získává i vstupenku do celých sbírkových skleníků. Ty jsou až do 18. prosince otevřené každou sobotu a neděli do 9 do 16 hodin.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V sbírkových sklenících mohou lidé obdivovat květy tropických rostlin, bohatou úrodu citrusů, celoevropsky významnou sbírku kaktusů či expozice s plazy a exotickými ptáky či sladkovodní a mořské akvárium. „Velký zájem o listopadové a prosincové otevření sbírkových skleníků nás minulý rok příjemně překvapil. Zážitek z návštěvy v tropech tak lidem umožníme i letos. Ve sklenících se mohou příjemně ohřát a je tu co obdivovat,“ uvedla Eva Fuglíčková.

V sbírkových sklenících by návštěvníci rozhodně neměli vynechat subtropický skleník, kde je díky dozrávajícím citrusům obklopí vůně a atmosféra středomořské zahrady. „Vedle obecně známých mandarinek, pomerančů či grapefruitů mohou na Výstavišti Flora Olomouc objevit i méně známé druhy citrusů – například cedráty. Jde o obří citrusy využívané především k průmyslovému zpracování plodů. Dozrávají i plody kaki, které naopak z obchodů známe. Málokdo ale ví, jak vypadají stromy, na nichž tyto plody zrají,“ uvedl Pavel Souček, vedoucí oddělení sbírkových skleníků na Výstavišti Flora Olomouc.

Navzdory pošmournému zimnímu počasí se lidé ve sklenících mohou potěšit pohledem na zářivé barvy kvetoucích exotických rostlin. V palmovém skleníku jsou mimo jiné k vidění oranžové květy strelície královské, jež roste nedaleko majestátního datlovníku. Za pozornost pak stojí i květy bouganvílee a ibišků. Floru palmového skleníku pak doslova oživuje expozice exotického ptactva a plazů a také sladkovodní i mořské akvárium.

Jedny z největších kaktusů v Evropě jsou k vidění na Výstavišti Flora V kaktusovém skleníku si pozornost návštěvníků zaslouží jedinečné jihoafrické sukulenty stapélie. Tato nízká poléhavá rostlina nese zhruba deseticentimetrové pěticípé květy temně rudé barvy. Opylovači této zvláštní rostliny jsou mouchy, vábí je „vůní“ tlejícího masa. I když celkově mají kaktusy letos své období kvetení již za sebou, je stále důvod je v olomouckém skleníku ve Smetanových sadech obdivovat.