
OLOMOUCKO – Během včerejšího dne policisté na Olomoucku přijali hned tři oznámení týkající se kybernetických podvodů. Statistiky kybernetických podvodů po celé republice lámou rekordy. Policie spolu s Československou obchodní bankou varují před zvýšenou aktivitou kybernetických zločinců v ČR a ukazují, na co si dát pozor.
Počátkem listopadu 46letá žena z Olomouce nabídla přes internet k prodeji dva plyšáky, každý za stovku. Podvodník, vystupující jako kupující, poslal ženě pod smyšlenou legendou o zaplacení za zboží a jeho vyzvednutí kurýrní službou odkaz, na který žena klikla a vyplnila údaje ke svému bankovnímu kontu. “Pachatel ji poté na účtu změnil bankovní identitu i ověřovací e-mailovou adresu. Po ovládnutí konta ji odcizil téměř 150 tisíc korun,” uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.
Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
V polovině října 36letého muže z Olomoucka při hraní hry zaujalo reklamní okénko investiční společnosti. Muž se zde zaregistroval a zaslal i kopii občansky a platební karty. V polovině listopadu zaslal 250 dolarů jako aktivační poplatek. Následně jej kontaktovala „finanční poradkyně“ a požádala muže o instalaci programu Anydesk sloužící pro vzdálený přístup k zařízení. Muž si jej nainstaloval a na radu se zaregistroval i na kryptoměnové burze. Souhlasil i s dalším plánem, a to investicí 20 tisíc dolarů. Nakonec pod legendou zakoupení kryptoměny Bitcoin investoval 824 tisíc korun. Záhy se ale od „poradce“ dozvěděl, že došlo k blokaci jeho účtu a na jeho uvolnění musí poslat dalších 15 tisíc dolarů. Muž tedy kontaktoval banku s žádostí o vyřízení již druhého úvěru, aby mohl zaslat požadovanou částku. Banka však žádost o úvěr zamítla s tím, že se zřejmě jedná o podvod. Až poté se muž rozhodl věc oznámit policistům.
Obdobně dopadla 46žena z Olomoucka, kterou podvodník připravil o téměř půl milionu korun. Ten ji v pondělí 21. listopadu telefonicky kontaktoval a sdělil jí, že si v minulosti založila bitcoinový účet, na kterém má zůstatek 318 tisíc korun. Pod záminkou vyplacení těchto peněz si žena na doporučení stáhla program pro vzdálený přístup Anydesk a přihlásila se do internetového bankovnictví. Podvodník pak ženě vyluxoval bankovní účet.
Internetoví podvodníci lámou poslední dobou v celé České republice rekordy. Policie ČR registruje do konce letošního října 15 409 trestných činů spáchaných v kyberprostoru, zatímco za celý rok 2021 to bylo 9518 a před deseti lety pouze 2195 případů. Okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podle České bankovní asociace připadá na jednoho poškozeného klienta škoda v průměru 161 500 korun.

„Počty online podvodů neustále narůstají a je tedy daleko větší pravděpodobnost, že se s nějakou hrozbou setká každý z nás a je jenom na nás, jak na to budeme připraveni. Navíc značně roste i kvalita a sofistikovanost těchto útoků. V posledních letech u online podvodů zaznamenáváme prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem. Odhalování je zde velmi složité a zdlouhavé, a proto je potřeba, aby se každý choval obezřetně a nenechal se nachytat,“ doplňuje Tomáš Kubík, náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování.
Preventivní kampaň Volač a Klikač
Československá obchodní banka (ČSOB) a Policie ČR společně v rámci dlouholeté spolupráce připravili preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, aby zvýšili povědomí o této problematice, varovali před kyberpodvodníky a ukázali na co si dát pozor.
Volači jsou podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky bank a dokonce i policisty. Zneužívají neznalost a důvěřivost občanů a snaží se klienty bank vystrašit a zmanipulovat. Cílem pachatelů je vylákat z poškozeného citlivé údaje či ho donutit k bankovním převodům, nebo dokonce výběrům hotovosti a následnému nákupu kryptoměny. Jednání těchto podvodníků je nesmírně manipulativní a přesvědčivé. Pachatelé se také snaží pod různými legendami vylákat i vzdálený přístup do vašeho počítače, či mobilu. Mohou se vydávat za pracovníky bank, investiční poradce, nebo třeba pracovníky technické podpory. Policie zaznamenává vysoké škody také u případů, kdy lidem falešní investiční poradci přes telefonáty nabízejí možnost výhodné investice bez rizika, ale vše může být jen fikce a následky jsou často fatální.
Klikači jsou podvodníci, kteří se snaží pod různými legendami nalákat poškozené na webové stránky, které jsou prakticky k nerozeznání od těch pravých. Vždy proto dávejte pozor, kam zadáváte své citlivé a přihlašovací údaje. Zde je velmi důležité být obezřetný a vše raději ověřit jinou cestou.
„Základní pravidla jsou velmi jednoduchá.Chceme naučit lidi, aby si před každým kliknutím na odkaz v SMS zprávě nebo v emailu či před zodpovězením otázky volajícímu sami položili dotaz: Nechce mě náhodou okrást? Není to náhodou Volač nebo Klikač? Banky totiž nepožadují citlivé osobní informace nebo data o účtech nebo kartách, protože své klienty znají nejlépe,“ vysvětluje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB. Podle něho je v případě nejistoty a pochybností je nejlepší vždy kontaktovat přímo klientská centra bank, která fungují nonstop.