Pomocí manipulaci a lží připravil důvěřivé lidi o téměř dva a půl milionu. Policie podvody objasnila

Ilustrační foto

ŠUMPERK – Ve vazební věznici čeká na rozhodnutí soudu 47letý recidivista ze Šumperka, který od října 2020 do srpna letošního roku oklamal několik lidí a způsobil jim celkovou škodu za 2 440 176 korun. Muž může skončit znovu za mřížemi až na 8 let. 

Policii se podařilo objasnit sérii podvodů, kterých se dopustil 37letý recidivista ze Šumperka. Jeho “činnost” byla velmi pestrá. “Nejvíce finančně postiženou v těchto případech se stala žena, kterou „tahal za nos“ přibližně 10 měsíců a vylákal od ní postupně přes milion a půl,” informovala policejní mluvčí ilMuše Zajícová. Žena inzerovala prodej pozůstalosti po rodičích a dotyčný na inzerát zareagoval. Předstíral zájem o koupi, kdy nejvíc ho zaujal obraz. Majitelce nabídl za 4procentní provizi možnost zprostředkovat jeho prodej na aukci ve Vídni. Za pár dní se sešla s rádoby odborníkem na umění, který si obraz prohlédl a vyhodnotil, že se jedná o originál a je sběratelsky velmi zajímavý. A pak se rozjel kolotoč a samozřejmě dobře sehrané divadelní manévry, kterými ženu oklamali. Bylo například potřeba složit zálohu za aukci, pokud se peníze ihned nesloží, bude se muset zaplatit pokuta za předchozí přihlášení a nesložení kauce. Dál ji zprostředkovatel informoval o prodeji obrazu a hlásil se o svoji provizi, kterou mu vyplatila, ale protože byla doba covidová, vše se zdržovalo, starožitníka zavřeli údajně do karantény a peníze, které vezl ženě, dali do trezoru, a tak to pokračovalo dál a dál a přibývaly další výmluvy a lži, až přišla o výše uvedenou částku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podobný scénář měl i další případ, kdy podvedenou osobou byla žena pověřená prodejem vyřazeného nábytku z farnosti menší obce na Brněnsku. Jako správcová podala inzerát a netrvalo dlouho a ozval se zájemce. Pár dní spolu komunikovali, žena mu posílala požadované informace a další fotografie nábytku a on ji během té doby namluvil, že tento typ starého nábytku se prodává na aukci ve Vídni pouze na základě fotek, a to proto, že se pravidla aukcí po covidu změnila. Na této aukci by se nábytek dal vydražit za podstatně vyšší částku. Následovaly jako v předchozím případě manipulativní metody, na které žena reagovala a ze svého účtu zasílala zprostředkovateli požadované finanční prostředky. “Celkem se jednalo o necelých 260 000 Kč. O svých 62 600 přišel i duchovní, s nímž daný prodej konzultovala a řešila,” upřesnila Zajícová.

V průběhu loňského roku se obviněný v Šumperku objednal na stomatologický výkon v hodnotě 15 000 korun, který mu byl během osmi návštěv v zubní ordinaci proveden, ale fakturu, kterou měl do určitého data zaplatit, neuhradil. Jeho další obětí se pak stal 30letý cizinec, od kterého v průběhu v října loňského roku inkasoval něco málo přes půl milionu korun. Z mladého muže v Šumperku vytahoval peníze s tím, že potřebuje zaplatit výše uvedenou fakturu za stomatologický výkon, ale má k dispozici pouze Eura v hodnotě převyšující cenu zákroku a tak potřebuje vrátit přeplatek, pak vymyslel výhodnou směnu finančních prostředků za cizí měnu, následující lež se zakládala na tom, že mu chce dlužnou částku vrátit, ale potřeboval k tomu zase jeho peníze a tak to pokračovalo dál. Poslední žádosti o půjčku 120 000 korun již poškozený muž nevyhověl a podvod oznámil.

Dalším oklamaným se stal starší muž, od kterého vylákal během několika měsíců letošního roku celkovou finanční hotovost 86 200 korun na provedení opravy hrobu v Moravičanech. I tento případ byl založen na lžích a klamání poškozeného, že mu peníze vrátí zpět, protože slíbenou práci neprovedl, a ani s ní nemínil začít. Místo vrácení peněz inkasoval od staršího muže peníze na úhradu pohonných hmot, poplatek za devizový převod, protože mu chtěl peníze vrátit v Eurech a vymlouval se pomocí dalších smyšlených legend.

Poslední obětí se stal muž z Pelhřimova, který prostřednictvím inzerátu hledal pracovníky na lesní práce. Během komunikace mu podvodník nabídnul k odprodeji montovanou halu za částku 25 000 korun a zaslal mu k ní i fotografie. Pak ho přesvědčil o vyplacení zálohy na zakoupení a dopravu. Protože muž jeho lest neprohlédl, poslal mu zálohu ve výši 8 800 korun. Když hala v termínu dodání nebyla doručena, kontaktoval prodejce a ten se vymlouval, že měl poruchu na autě a dušoval se, že je vše v pořádku a hala bude doručena. Bohužel to ale nebyla pravda a nedočkal se ani zboží a ani vrácení peněz.

Začátkem listopadu bylo zahájeno trestní stíhání podvodníka. Protože byl již v minulosti za majetkovou trestnou činnost několikrát odsouzen, a to i nepodmíněně, soudce i státní zástupce akceptovali návrh na vzetí do vazby. Za mřížemi si tentokrát může posedět až 8 let